Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Hezke dopoledne,
potreboval bych poradit s nasledujicim:
- dostal se mi do ruky maly server, ktery je urcen predevsim pro domaci pouziti; chtel bych na nej nainstalovat linux (konkretne Debian Lenny) a potom Sambu, mediatomb apod.
- server ale nemá jak CDROM mechaniku, tak monitor, proto jsem provedl instalaci na jinem pocitaci a potom prenesl disk do serveru. Vypada to, ze vsechno funguje, ale na server se nemuzu prihlasit ani na nej pingnout.
- nechal jsem si do souboru vypsat nasledujici konfiguraci po startu (jinak se totiz informace z toho serveru nezjisti nez ze neustale prendavam disk); podle me vypada vsechno v poradku, ale proste na server nepingnu:
Výpis kousku lshw
*-network
description: Ethernet interface
product: 191 Gigabit Ethernet Adapter
vendor: Silicon Integrated Systems [SiS]
physical id: 4
bus info: pci@0000:00:04.0
logical name: eth1
version: 01
serial: 00:0a:e4:88:dd:7f
size: 100MB/s
capacity: 100MB/s
width: 32 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm bus_master cap_list ethernet physical tp mii 10bt 10bt-fd 100bt 100bt-fd autonegotiation
configuration: autonegotiation=on broadcast=yes driver=sis190 driverversion=1.2 duplex=full ip=192.168.1.100 latency=0 link=no module=sis190 multicast=yes port=MII speed=100MB/s
Vypis ifconfig:
eth1 Link encap:Ethernet HWaddr 00:0a:e4:88:dd:7f
inet addr:192.168.1.100 Bcast:192.168.1.255 Mask:255.255.255.0
UP BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:0 (0.0 B) TX bytes:0 (0.0 B)
Interrupt:19 Base address:0xdead
Nenapada Vas co bych jeste mel overit nebo co zkusit? Instaloval jsem Debian Lenny z "business card" CD a zvolil jen minimalni system, pote jsem akorat doinstaloval OpenSSH.
Predem diky
Petr Spurny
prvni co me napadalo: co to zkusit zevnitrn, napsal bych si malej skriptik kterej by se spustil po startu serveru, pinghnul by si router, dns a treba seznam.cz, zkusil by se pripojit k nejakym sluzbam na lokalni siti(ssh, ftp) a ve vyslecich by se snad by se nejakej hint objevil. Mimochodem, prepokladam ze na nem zatim nejsou zadny pravidla pro iptables.
a ma to aspon seriovy port? Spustit si konzolu na nem?
Ne to nema, jedine USB :(
Pingnout z toho stroje ven skriptem jsem taky zkousel, bez uspechu...
Co routa?
Koukam, ze to je eth1 - predpokladam, ze eth0 je nastaveny z puvodniho instalacniho pocitace a udev pojmenoval tenhle jinak. Mozna zkusit smazat pred preklopenim ten stary zaznam z puvodniho pocitace?
Jak? Myslim ze i kdyz tam routa neni a je ta sitovka nahozena tak by mela odpovidat na ping, ne?
Jeste zajimava vec - kdyz napisu skript, ktery zkousi pingnou nejakou adresu hned po startu a vysledky zapisuje, tak z instalacniho pocitace to dopadne tak, ze ping vypise zpravy Destination host unreachable, ale ze serveru to nevypise nic.
Prost e jen uvodni hlavicka (PING FORM 192.168.1.100) atd a pak az finalni zprava
5 packet sent / 0..... 100% packet lost
Cim by to mohlo byt?
Zkusil bych vypsat ifconfig -a (a tu routu, jen pro moje poteseni :) ). Prip. pingnout IPcko primo te sitovky, zadne vnejsi.
Muzete sem postnout /etc/network/interfaces, /etc/hosts.* a iptables -L, pripadne dmesg?
Vsem diky za napady a rady, ale konfigurace je opravdu v poradku. Problem je jinde, v sitove karte Sis191. Tam mam ale zase jiny problem - www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/247249
Nemuze to byt tim, ze neznas spravnou IP adresu? Treba dostane z DHCP pokazde jinou...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Tiskni
Sdílej: