Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim, som len zaciatocnik a potreboval by som radu. Nainstaloval som Kubuntu 8.04, ale nafunguje mi wifina (na nb HP nc6000, wifi IntelwirelessPRO 2200 miniPCI). Problem je podla vsetkeho v driveroch, pretoze Knetworkmanager sa ani nespusti a cez iwconfig sa neda nic nastavit, vyhodi neaku chybu,ktoru si teraz nepamatam, ked sa prepnem do linuxu, mozem pozriet a potom ju sem pripisat. Ked som skusal spustil Linux z live CD, bolo to to iste. Ked som spustil LiveCD Kubuntu 7.10 tam wifi v pohode funguje. Skusal som MadWifi, WifiRadar, ndiswrapper, ale u tych som nebol uspesny lebo ich neviem nainstalovat. Idem podla postupu v INSTALL, ale vzdy to vyhodi niekde neake errory, ktore ja nedokazem analyzovat.... Takze otazka je takato. Daju sa z livecCD 7.10 neako exportovat drivery do novsej verzie? Ako odinstalujem sucastne divery? Ked dam iwconfig, tak mi to ukaze sietovku ako eth1, ked dam iwlist eth1 scann, tak to najde dostupne siete, ale cez iwconfig sa neda nic nastavit, ani cez vlastnosti sietovky v system tools. Alebo viete navrhnut neake ine riesenie s ktorym by ste mi vedeli pomoct? --som len zaciatocnik, takze potrebujem presne napisat kazdy prikaz a nie len slovami napisat, ze spravis toto a tamto :D alebo ak ma viete odkazat na neake stranky ktore by mi toto vedeli pomoct vyriesit.... VDAKA
Když iwlist eth1 scan vypíše seznam sítí, tak evidentně wifi jede. Příkazem iwconfig wlan0 essid jmeno_site se připojuje k wifi, pokud je nezabespečená.
Wypadá to spíš na problém s (k)networkmanagerem. Co se vypíše po spuštění knetworkmanageru z konzole?
Praveze nic, ako keby sa normalne spustil. Ked dam ps -e tak ho tam vidim ako spusteny proces. Uz ma to nebavilo hrat sa stym, tak som to vyriesil formatom a nahodil som si zatial kubuntu 7.10, mozno sa neskor vratim k tej 8.04, ked naberiem neake skusenosti. Este k tej sieti sa spytam, ked dam iwlist najdem neaku siet, potom cez iwconfig eth1 essid nastavim prislusne essid tak by to malo fungovat, alebo este treba nastavit aj mod, pripadne nieco ine? Ak ju potom cez ip link set eth1 down vypnem a cez up ju znova zapnem musim nastavovat zasa neake parametre pripojenia, alebo sa normalne pripoji (presnejsie mala byt sa pripoji?) lebo mne sa nechce, pritom cez iwconfig vidim, ze essid je tam nastavene aj silu signalu pise, ale neda sa mi nic pingnut. Ked ju potom v (k)netvorkmanagerovy disablujem a potom znova enablulem tak vsetko ide ok.
Zkus místo networkmanageru použít Wicd – s ním jsem byl při připojování k wifi sítím úspěšnější a i se mi víc líbily možnosti nastavení.
Tiskni
Sdílej: