Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zde jsem našel postup, jak ve slackware 12.1 instalovat Open Office
http://m1c4a1.blogspot.com/2007/02/openoffice-slackware.html
Je to bezva, jen nevím jak napsat n,d,t a další písmena s háčkem, stejně tak jako velké U s kroužkem. Fakt je, že mi to nejde ani v KWord - kde a jak se to dá přenastavit, aby to šlo?
Možno blbá otázka, ale pre začiatok: v ostatných app vieš písať s diakritikou? Druhá vec: na tom slackovi máš GNOME, alebo KDE?
Ono to môže byť problém na úrovni X servera. Takto ťažko povedať.
KDE, všude lze psát česky (Kwrite, KWord, Open Office), vyjma uvedených znaků - tj. tam, kde se nejprve dává háček (kroužek) a pak písmeno. Toto Ú Ú Ú, Á,Á,Á .. - funguje všude, toto Ď Ď ď ď ť ť ň .... jen zde, U s kroužkem ani zde ne. Copak by to mohlo mít na svědomí při nastavování v xorgsetup? Klávesnici jsem volil cz - quertz.
Nejspíš špatně nastavené locale. LC_CTYPE by mělo být něco co umí česky, např cs_CZ nebo cs_CZ.UTF8 nebo en_US.UTF8 nebo tak něco.
Tím to zřejmě nebude, následující postup nebyl nic platné http://www.czslug.cz/files/locale.pdf. Žádné písmeno, kde se musí napsat nejprve ˇ, to nenapíše, zda ano Ň, ď, Ř .... jen velké ů z kroužekm ne. Zajímavé, že s čárkou to jde Á, É ... . Že problém bude nejspíš jinde svědčí i zkušenoasti někoho jiného viz. http://www.czslug.cz/index.php?content=discussion_deeper&id_s=8863
/etc/rc.d/rc.font.new
nastavit spravny font pomoci setfont -v lat2a-16.psfu.gz
, to je pro spravnou funkci terminalu
2) a pak v souboru /etc/profile.d/lang.sh
upravit promennou LANG, aby se pouzivalo utf8, tedy export LANG=en_US.utf8
po techto 2 krocich mi uz fungujou vsechny znaky a ve vsech aplikacich, snad vam to pomuze
Dík. funguje TO !!!!!
Ještě jeden detail, kterého jsem si díky malému zvětšení nevšiml. Velké ů to píše s háčkem místo kroužku a zde nejde pro změnu napsat vůbec. Nicméně ostatní znaky jsou již v pořádku. Tak doufám, že časem důvody zjistím.
Tiskni
Sdílej: