Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
ahoj,
od doby kdy je v Lennym jádro 2.6.22 jsem se pomalu dostal až ke kombinaci sid/experimental a asi tak 2 měsíce zátky se začaly dít tyhle věci:
X server tuhne - nepravidelně a nepředvídatelně - obrazovka se slije do jedné barvy, pak přeblikne do plochy a je konec - pomůže jen tvrdý restart.
Po něm se dost často (ne vždy) boot zacyklí - někdy 1x , někdy pomůže až úplné vypnutí zdroje ze sítě
HW (poslední poznámku z 26.4 prosím ignorovat :( )
postupně jsem zkusil odpojit jeden disk, který při fsck hlásil chybu vždy na jednom a tom samém místě místě, přestal jsem používat compiz, kalvu a nic - týden klid a pak zase
nVidia ovladače používám binární od nVidie, bios jsem flashnul na nejnovější (pro jistotu přestal fungovat s2ram)
chybya se projevuje dost nahodile - někdy mmám puštěný počítač 3 dny v kuse, jsem na něm přihlášený já, manželka, dělám co můžu a drží a někdy jenom šmejdím po netu a konec
Otázkou je, zda neodchání základní deska nebo ramka - něco podobného mně to dělalo taky, pak odešla deska nadobro ...zajímavé je, že než to odešlo, Windows šlapaly dobře, problém se projevoval jen v Linuxu.
toho se taky bojím - na desku mám tak trochu podezření - deska, nebo grafika.
ještě přidám teploty - GPU do 50 stupňů, v zátěži 60, procesor 30 stupňů v klidu, v zátěži max 55
žádný nápad?
došlo to do toho stavu, že debian tuhne i při instalaci, *buntu i live suse dokáže zatuhnout taky a podobně
- jediné co zatím nezatuhlo je bios
neznáte nějaký program pro test hw pod linuxem?
- memtest běžel celou noc a chybu nenašel
Tiskni
Sdílej: