Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj,
nejak se mi nedari sem poslat to, co potreboju. Tak otazka je v priloze...
No, já mám v manuálu toto:
Operations with the perm symbol ``X'' are only meaningful in conjunction with the op symbol ``+'', and are ignored in all other cases.
Takže pro -X to fungovat nemůže.
Abych řekl pravdu, já toto dělám find
em:
find . -type d -exex chmod u+rwx,g+r-w+x,o+r-w+x '{}' ';' find . -type f -exec chmod u+rw-x,g+r-wx,o+r-wx '{}' ';'
tady www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/243085#14 jsem taky nasel, ze by to melo jit
chmod -R u=rX,og= /neco
a máte to. Nevěřte všemu co se kde anglicky píše ;)
bash$ chmod --version chmod (GNU coreutils) 6.10 Copyright (C) 2008 Free Software Foundation, Inc. License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html> This is free software: you are free to change and redistribute it. There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law. Written by David MacKenzie and Jim Meyering.
chmod -R ug=r-X,o=- /neco/neco
malo niečo pridávať?
chmod -R u=r-X,o=- /neco
myslíte chmod -R u=rX,o=- ne
? Ta písmenka za rovnítkem se nepíšou tak, jak je vidíte např. v příkazu ls -l, ale je to jen seznam práv, ta která nechcete nemusíte nahrazovat žádnou pomlčkou. Tu tam dáte jen pokud nechcete naprosto žádná práva.
chmod -R u=rX,o= /neco
.
Pochopil jsem to Diky mockrat!
chmod -R u+rx,o-rwx /neco
A jeste drobnost, co kdyz nechci zmenit ten adresar /neco , ale jen obsah (soubory a adresare). U find jsem pouzival neco jako -mindepth. ..
zjistil jsem ale, ze kdyz mam spustitelny soubor, tak spustitelny zustane i po prikazu... takze mozna je ten find lepsi reseni...
Tiskni
Sdílej: