Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím,
mám takový dotaz Dá se nějak v Postfixu nastavit, aby smtp open relay fungovalo jen pro předem definované uživatele, které bych identifikoval dle něčeho jedinečného, a co by to mohlo být. Požadavkem je MAC adesa, ale to se dá také podstrčit, a mne nic nenapadá. Prostě potřebuji zpřístupnit několika lidem v okolí náš smtp server, i když právě nejsme ve vnitřní síti. Dokonce jsem už po noci nespaní tak vyčerpán, že nevím, jestli by to mělo být něco, jako toto:
smtpd_recipient_restrictions = check_helo_access hash:/etc/postfix/helo_access /etc/postfix/helo_access: localhost.localdomain PERMIT
na tohle si zprovoznete SASL a bude to vyresene. pokud budou odesilat pres vas server z internetu budou se muset autentifikovat heslem.
viz předřečníci a já doplním VPN
Dobry den,
pokud chcete sdilet smpt server s vice lidmi na ruznych sitich, tak na to je SMTP auth, coz je smtp autentifikace, kdy uzivatel zada heslo a uzivatelske jmeno a dostane se k postovnimu serveru. Nejvyhodnejsi je asi pouzit smtps port, protoze v mnohych sitich je spojeni na cizi smtp servery filtrovano. V postfixu se to da velmi elegantne udelat a i velmi jednoduse. Filtrovani na mac adresu je nesmysl. Dale open relay jen pro nektere uzivatele je taky nesmysl, protoze open relay je open relay a kdyztak uz postfix pristupny pro uzivatele zvenci. Muzete take nastavit parametr permit mynetworks na IP ci rozsah Vami vybranych lidi. Nicmene u toho bych byl velmi opatrny, protoze pokud jsou pres dhcp, tak si zmeni adresu a v tu chvili ji dostane nekdo jina.
Velmi Vám děkuji za nápady, teď už to snad dám dokupy, když vím, jakým směrem se ubírat. Ano, MAC je blbost, to vím, s tímto nápadem přišel uživatel mail serveru, proto jsme to zmínil.
Tiskni
Sdílej: