Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
zdravím a zároveň věřím, že mi dobrá duše pomůže.
Jde mi o vysílní reklamních spotů na TV. Vzhledem k tomu, že PC běží non-stop, nechtěl jsem použít HDD nicméně bych rád vyžil bootovací USB. Upozorňuji, že ve světě linuxu jsem absolutní nováček.
K tomuto účelu jsem zakoupil desku VIa Epia EX, která má podporu linuxu a TV výstup, a podporu bootavání z USB, později na netu jsem se dověděl, že ovladače od Via nejsou dostatečně funkční a lepší je použití ovladačů OPENCHROME (které mají taktéž podporu od Via) nainstaloval jsem tedy na bootavací USB linux - distribuci SLAX, a doufal jsem, že to nejhorší mám za sebou, omly a opak :)
USB a bootování z něj kupodivu funguje a taktéž kupodivu se mi zdařilo najít modul SLAXu s ovladači OPENCHROME a tyto zavést při každém spuštění linuxu.
Má otázka ovšem zní......jak a kde v linuxu zjistím, zda-li je ovladač zaveden správně a je používán? (něco jako ovládací panely ve win)
Jaký přehrávač je nejlepší pro tyto účely a umožňuje poslat obraz z na výstup TV-out a kde se tato možnost nastavuje?
Na tyto otázky se mi odpověď najít již nepodařilo, proto zkouším psát sem,
děkuji.
Zdravím a děkuji za odpověď. Bohužel, nemám tušení která bije :( lsmod mi zobrazi kilomert textu, nevím na co se zaměřit, vůbec. ve /var/log už je to lepší, tam není kilometr textu ale hned 10 km :) opravdu jsem v tom ztracen.
/etc/X11/xorg.conf mi pro zmenu pise, ze pristup je zamitnut, pritom jsem root
Tiskni Sdílej: