Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Mám HP compaq nx 9005, athlon 2800, 512 RAM, všechna distra mi chodila bezproblémově až do Mandriva 2009 a Suse 11. Podotýkám, vyzkoušel jsem obě prostředí - jak KDE, tak Gnome. Co jsem to nainstaloval, nelze otevírat přenesené soubory z Windů XP a Vista. Bohužel, v práci nelze mít Linux. IT technik mi sdělil, že pokud to šlape dobře na starší distribuci, Mandriva 2008.1, Suse 10.3, nebo PClinuxOS 2007.1 tak ji tam mám nechat, protože "nová" si nemusí rozumět s hardwerem. Obzvlášť, pokud už jsou udělané ovladače na jen sata a já mám IDE připojení disku. Compik sice soubory vidí - ikony s názvem, bohužel je neotevře a hlásí, že soubor neexistuje a nebo, že neze nalézt cestu k tomuto souboru.
Tak mám pocit, že Mandriva 2009 KDE a Suse 11 s KDE nejsou to pravé ořechové pro starší compíky.
Myslím, že technik má pravdu v tom, že když tam jedou starší verze, můžete si je nechat. Nebo máte nějaký důvod pro přechod na novou verzi?
To ostatní (nenalezená cesta v kombinaci se sata ovladači a IDE mechanikou, či nevhodnost na starší kompy) raději nebudu komentovat a asi bych asi odkázal do říše pohádek typu jedna paní povídala...
Jako názor..."taky dobrý", ovšem jako rada, nic moc. Spíš nic, než moc.
Moje rada je zůstat u toho, co funguje - zlaté, osvědčené pravidlo, které funguje vždy. Měl jsem pocit, že jeto napsáno dostatečně jasně.
Nenapsal jste, jaký máte důvod pro přechod na novou verzi a zda je to nutné. To se pak těžko radí něco jiného, že ano...
Namám žádný extra důvod, jen že je to nové distro, tak jsem byl zvědavý. Jen pro doplnění, Suse 11 a Mandrivu 2009 jsem spustil u syna - má compík cca týden starý - přesné parametry neznám, ale je pravdou, že u něj jelo všechno bezproblémově.
Spíš mne zarazilo, že když je linux propagován jako slušný OS, který jede takřka na všem, že je najednou problém.
Problém, který popisuješ, vůbec nevypadá jako problém s hardwarem. Spíš to bude mít něco společného se způsobem, jakým mountuješ ten windowsí filesystém.
Tiskni
Sdílej: