Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Dobrý den, prosil bych radu o odstranění operačního systému xubuntu z mého počítače. Bohužel jsem žádný návod nenašel ani zde, ani na stránkách výrobce..Děkuji
no já jsem měl to xubuntu jako druhý os k xpčkům, ale rodičům to nevyhovuje, a nedokážu jim vysvětlit že by to mohli alespoň zkusit.
fdisk
(z Windows) s nějakým parametrem. Určitě už se to tady několikrát řešilo v diskuzi. To přepsání boot sektoru udělejte před formátováním těch oddílů, jinak si můžete přepsat zavaděč, počítač pak vůbec nepůjde nabootovat a budete to muset udělat z instalačního CD Windows.
tjn
Hmm.. bohužel nevím, jak přemazat oddíl na disku, mohl byste mi poradit?
Potrebujete instalacni cd s win xp. Ne zadny OEM bastl ktery dodavaji velci vyrobci PC (plati hlavne teda notebooku)
Nabootujte do konzole a zadejte fixmbr, fixboot - podrobnosti snadno a rychle dohledate na netu - takovychto informaci je tam spousta.
Pozn: Mnohe Linuxove distra maji tez recovery mode kde muzete obnovit i win zavadec - zjistete si prvne tuto skutesnost - je to nejsnazsi cesta k uspechu.
Jakmile po zapnuti pc se jiz primo zacne zavadet win xp tak po jeho startu navstivte zpravce zarizeni kde si najdite disky a nezname oddily odstrante a naformatujte jako fat32 nebo ntfs - to pokud je oddil vetsi jak 32 GB.
Hotovo
Jinak na netu a to i zde na abicku je spoustu takovychto clanku.
Staci jen trochu hledat.
fixboot
. Rozdělení disku je pak možné měnit v Ovládacích panelech – Nástroje pro správu – Správa počítače – Úložiště – Správa disků.
Nestačilo by třeba jen změnit pořádí bootování, aby defaultně bootoval Windows? Pokud nemáš málo místa na disku, tak by linux rodičům nemusel vadit.
Souhlasím, změnit pořadí bootování. Dále zkrátit dobu, na kterou se zobrazuje nabídka Grubu (Lilo), stačí 1-2 sekundy (8 sekud je moc dlouho).
Mohl by je přesvedčit, že je dobré tam nechat záložní OS linux (brouzdání na webu, kontrola windowsových oddílů antivirákem v linuxu a pod.) pro případ, že se Windowsy rozsypou, zavirují nebo něco podobného a pak už jen čekat až se tak stane.Taky ovšem záleží na tom, jestli si rodiče administrují Wokna sami nebo jim je administruje on či někdo třetí a jak moc rozumí počítačům a co na nich dělají.
Tiskni
Sdílej: