abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.6 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Humor

    Rozsáhlá modernizace hardwarové infrastruktury Základních registrů měla zabránit výpadkům digitálních služeb státu. Dnešnímu výpadku nezabránila.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    dnes 13:11 | Nová verze

    Čínský startup Kimi představil open-source model umělé inteligence Kimi K2.5. Nová verze pracuje s textem i obrázky a poskytuje 'paradigma samosměřovaného roje agentů' pro rychlejší vykonávání úkolů. Kimi zdůrazňuje vylepšenou schopnost modelu vytvářet zdrojové kódy přímo z přirozeného jazyka. Natrénovaný model je dostupný na Hugging Face, trénovací skripty však ne. Model má 1 T (bilion) parametrů, 32 B (miliard) aktivních.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 3
    dnes 09:00 | IT novinky

    V Raspberry Pi OS lze nově snadno povolit USB Gadget Mode a díky balíčku rpi-usb-gadget (CDC-ECM/RNDIS) mít možnost se k Raspberry Pi připojovat přes USB kabel bez nutnosti konfigurování Wi-Fi nebo Ethernetu. K podporovaným Raspberry Pi připojeným do USB portu podporujícího OTG.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:33 | Komunita

    Konference Installfest 2026 proběhne o víkendu 28. a 29. března v budově FELu na Karlově náměstí v Praze. Přihlásit přednášku nebo workshop týkající se Linuxu, otevřených technologií, sítí, bezpečnosti, vývoje, programování a podobně lze do 18. února 0:15.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:22 | Komunita

    Fedora Flock 2026, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, bude opět v Praze. Proběhne od 14. do 16. června. Na Flock navazuje DevConf.CZ 2026, který se uskuteční 18. a 19. června v Brně. Organizátoři konferencí hledají přednášející, vyhlásili Call for Proposals (CfP).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 03:11 | Zajímavý software

    Z80-μLM je jazykový model 'konverzační umělé inteligence' optimalizovaný pro běh na 8-bitovém 4Mhz procesoru Z80 s 64kB RAM, technologii z roku 1976. Model používá 2-bitovou kvantizaci a trigramové hashování do 128 položek, což umožňuje zpracování textu i při velmi omezené paměti. Natrénovaný model se vejde do binárního souboru velkého pouhých 40 KB. Tento jazykový model patrně neprojde Turingovým testem 😅.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 3
    včera 17:44 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) na přelomu roku dokončila rozsáhlou modernizaci hardwarové infrastruktury základních registrů. Projekt za 236 milionů korun by měl zabránit výpadkům digitálních služeb státu, tak jako při loňských parlamentních volbách. Základní registry, tedy Registr práv a povinností (RPP), Informační systém základních registrů (ISZR) a Registr obyvatel (ROB), jsou jedním z pilířů veřejné správy. Denně

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:33 | IT novinky

    Evropská komise (EK) zahájila nové vyšetřování americké internetové platformy 𝕏 miliardáře Elona Muska, a to podle unijního nařízení o digitálních službách (DSA). Vyšetřování souvisí se skandálem, kdy chatbot s umělou inteligencí (AI) Grok na žádost uživatelů na síti 𝕏 generoval sexualizované fotografie žen a dětí. Komise o tom dnes informovala ve svém sdělení. Americký podnik je podezřelý, že řádně neposoudil a nezmírnil rizika spojená se zavedením své umělé inteligence na on-line platformě.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 15:11 | Komunita

    Bratislava OpenCamp pokračuje vo svojej tradícii a fanúšikovia otvorených technológií sa môžu tešiť na 4. ročník, ktorý sa uskutoční 25. 4. 2026 na FIIT STU v Bratislave. V súčasnosti prebieha prihlasovanie prednášok a workshopov – ak máte nápad, projekt, myšlienku, o ktoré sa chcete podeliť s komunitou, OpenCamp je správne miesto pre vás.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (18%)
     (6%)
     (0%)
     (10%)
     (23%)
     (3%)
     (5%)
     (2%)
     (12%)
     (33%)
    Celkem 645 hlasů
     Komentářů: 17, poslední 22.1. 15:24
    Rozcestník

    Dotaz: Instalace Fedory 10

    7.12.2008 15:42 Ctibi
    Instalace Fedory 10
    Přečteno: 295×

    Dobrý den,

    mám problém s instalací Fedory 10:

    pokud spustím instalátor (Anaconda) v grafickém režimu, je zcela nepoužitelný: Bud se vše zobrazuje se zrněním, rozházeně a, což je hlavní, tlačítka fungují jen občas a jen rochu, nebo se krásně zobrazí úvodní obrazovka, ale tentokrát úplně bez tlačítek. V grafickém režimu jsem se tudíž nedostal dál než k výběru časového pásma.

    A pokud spustím textovou instalaci, vše se nainstaluje bez problému, ale počítač poté nabootuje také pouze do textového režimu. X server spustit nejde, dám-li xinit, naskočí černá obrazovka a dál nic... (nejspíš proto, že v /etc/X11 vůbec není např. xorg.conf)

    DVD obraz mám stažený z oficiálních stránek Fedory, zkontrolovaný všemi možnými způsoby. Počítač, na který to instaluji, je: P4, 2.2GHz, 1GB RAM, grafika Intel Corporation 82845G/GL[Brookdale-G]/GE Chipset Integrated Graphics Device (intel GMA, 64mb, integrovaná)

    Chyba bude někde v počítači, protože jsem to zkoušel na jiné sestavě, kde se instalace normálně spustila. Předtím jsem ale na tomto počítači instaloval Mandrivu 2008 a Kubuntu 8 a to vše bez problémů šlape...

    Nevíte někdo, prosím, co s tím?

    Odpovědi

    7.12.2008 16:53 Franta Hanzlik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Fedory 10

    Zkusil bych v textovém režimu zaktualizovat systém (xorg-x11-drv-i810-2.5.0-4.fc10.i386.rpm, který X11 asi používá, je tam z 5.12.)

    Pokud to nepomůže, můžete zkusit "system-config-display". Pokud ani pak ne, mrkněte do "/var/log/Xorg.0.log", příp. i do "/var/log/messages".

     

    7.12.2008 19:38 Ctibi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Fedory 10

    Jenže system-config-display ani /var/log/Xorg.0.log tam vůbec nejsou. /var/log/messages tam sice je, ale nevím, co bych z toho měl vyčíst. A k aktualizaci: nejsem na tom počítači připojený na internet...

    murzim avatar 8.12.2008 00:17 murzim | skóre: 12 | blog: murzim
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Fedory 10

    Jen par odkazu: bez konkretnich chyb je tezke hledat odpovedi.. ;-)

    www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/77514

    www.gentoo.org/doc/cs/xorg-config.xml - toto je sice z gentoo, ale neco najdes v sekci 3 - konfigurace Xorg

    - zejmena Xorg -configure
     

    mimochodem co se stane pokud misto xinit pouzijes startx

    Bůh stvořil člověka a opice vznikly evolucí "o pár let později" z blbých lidí.
    murzim avatar 7.12.2008 23:53 murzim | skóre: 12 | blog: murzim
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Fedory 10

    Ahoj, stejny problem jsem mel pri instalaci z DVD Fedora 8. Vse se podarilo vyresit tak, ze jsem pridal pred zavedenim parametr: resolution=1400x1050 (rozliseni radsi vyzkousej - toto bylo optim. na mem laptopu.)

    Dalsi verze jsem instaloval z LiveCD ... ;-)

    Bůh stvořil člověka a opice vznikly evolucí "o pár let později" z blbých lidí.
    8.12.2008 09:58 rich
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Fedory 10
    8.12.2008 16:27 Ctibi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Fedory 10

    Díky, já teď přes týden nemám jak to vyzkoušet. Ale to s tím rozlišením jsem zkoušel a také to nepomohlo.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.