Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Google představil novou doménu nejvyššího řádu: .meme. Viz například knowyour.meme nebo find.meme.
IKEA představila 3 senzory pro chytrou domácnost: senzor na dveře a okna PARASOLL, bezdrátový pohybový senzor VALLHORN a senzor úniku vody BADRING. Budou kompatibilní s Home Assistant?
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 13.0.0. Přehled novinek v oznámení.
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.23.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidána byla podpora pro velkoobjemové datové zprávy (VoDZ) a pro typy datových schránek PFO_ARCH, PFO_AIAT a PFO_AZI. Další novinkou je pamatování velikosti dialogových oken, pozice ovládacích prvků, šířek sloupců a řazení položek
… více »Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 5.20. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (13.0.4) a Thunderbird (115.5), opravuje několik chyb.
Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Zdravim vas, predem se omlouvam mozna za "hloupy" dotaz, ale v gentoo sem vzdy optimalizoval pro i686 pr. x86_64. Dnes jsem hledal na svuj notebook fluxbuntu a prekvapilo me ze je pouze ve verzi i386 a amd64. Otazka zni. Bude mit i386 ten spravny vykon??? Bude fungovat jako i686 jak to potrebuji???? hledal sem spatne??? predem dik za info
Ano, bude fungovat bez problémů, rozdíl nepoznáš.
A vysvetleni??? Proc i386???
Zkus trochu zagooglovat.
Jako příklad Ti uvedu Debian GNU/Linux Lenny. Když stahuješ instalační CD pro 32-bitové systémy, tak se sice značí i386, ale nalezneš v distribuci balíčky, které jsou zkompilované pro i686 např. jádro a libc6. Navíc většina PC prodávaných v dnešní době jsou 64-bitové, takže to nemusíš řešit... Člověk, který má starší stroj použije verzi i386, když máš novější použiješ amd64. Ale zapoměň na to, že to znamená něco zásadního, běžný uživatel to při běžné práci nemá šanci poznat. Většínou to řeší jen puberťáci co nemají co na práci (to není narážka na Tebe).
Ještě se můžeš mrknout na 2.1.1. Podporované počítačové architektury a dozvíš se:
Navzdory názvu architektury Intel x86; již Debian GNU/Linux etch nepoběží na skutečných procesorech 80386 a nižších, protože od verze 3.1 Debian tyto procesory nepodporuje[2]. Samotný Linux neběží a nikdy neběžel na procesorech 286 a nižších. Všechny procesory i486 a novější jsou stále podporovány.
[2] Dlouho jsme se snažili tomuto kroku bránit, ale nakonec to bylo nevyhnutelné kvůli kombinaci problémů v kompilátoru a linuxovém jádře (plus chyba v C++ ABI kompilátoru GCC). Debian GNU/Linux je stále možné na procesorech řady 80386 používat, ovšem vyžaduje to ruční kompilaci vlastního jádra a celého archivu, což překračuje tuto příručku.
Jako pozitivní důsledek tohoto kroku je fakt, že mnoho programů v Debianu nyní poběží rychleji, protože po zahození podpory starých čipů můžeme využít tři nové instrukce bswap, cmpxchg a xadd, které přidává procesor i486 uvedený v roce 1989. (Procesor i386 z roku 1986 tyto instrukce neobsahoval, a tedy je nemohly využívat ani debianí balíky.)
Je to spíš označení architektury 32 bit intel cpu, než že by to bylo optimalizovaný na cpu 386. No spíš by tam měli napsat x86.
Tiskni
Sdílej: