Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
Zdravim vas, predem se omlouvam mozna za "hloupy" dotaz, ale v gentoo sem vzdy optimalizoval pro i686 pr. x86_64. Dnes jsem hledal na svuj notebook fluxbuntu a prekvapilo me ze je pouze ve verzi i386 a amd64. Otazka zni. Bude mit i386 ten spravny vykon??? Bude fungovat jako i686 jak to potrebuji???? hledal sem spatne??? predem dik za info
Ano, bude fungovat bez problémů, rozdíl nepoznáš.
A vysvetleni??? Proc i386???
Zkus trochu zagooglovat.
Jako příklad Ti uvedu Debian GNU/Linux Lenny. Když stahuješ instalační CD pro 32-bitové systémy, tak se sice značí i386, ale nalezneš v distribuci balíčky, které jsou zkompilované pro i686 např. jádro a libc6. Navíc většina PC prodávaných v dnešní době jsou 64-bitové, takže to nemusíš řešit... Člověk, který má starší stroj použije verzi i386, když máš novější použiješ amd64. Ale zapoměň na to, že to znamená něco zásadního, běžný uživatel to při běžné práci nemá šanci poznat. Většínou to řeší jen puberťáci co nemají co na práci (to není narážka na Tebe).
Ještě se můžeš mrknout na 2.1.1. Podporované počítačové architektury a dozvíš se:
Navzdory názvu architektury Intel x86; již Debian GNU/Linux etch nepoběží na skutečných procesorech 80386 a nižších, protože od verze 3.1 Debian tyto procesory nepodporuje[2]. Samotný Linux neběží a nikdy neběžel na procesorech 286 a nižších. Všechny procesory i486 a novější jsou stále podporovány.
[2] Dlouho jsme se snažili tomuto kroku bránit, ale nakonec to bylo nevyhnutelné kvůli kombinaci problémů v kompilátoru a linuxovém jádře (plus chyba v C++ ABI kompilátoru GCC). Debian GNU/Linux je stále možné na procesorech řady 80386 používat, ovšem vyžaduje to ruční kompilaci vlastního jádra a celého archivu, což překračuje tuto příručku.
Jako pozitivní důsledek tohoto kroku je fakt, že mnoho programů v Debianu nyní poběží rychleji, protože po zahození podpory starých čipů můžeme využít tři nové instrukce bswap, cmpxchg a xadd, které přidává procesor i486 uvedený v roce 1989. (Procesor i386 z roku 1986 tyto instrukce neobsahoval, a tedy je nemohly využívat ani debianí balíky.)
Je to spíš označení architektury 32 bit intel cpu, než že by to bylo optimalizovaný na cpu 386. No spíš by tam měli napsat x86.
Tiskni Sdílej: