Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Provadel jsem upgrade Mandrivy 2008 a odinstalovaly se mi nejake balicky(neumim to moc vysvetlit). Pri pripojovani 2. instalacniho DVD , ktere se nenacetlo, jsem zadal restart systemu. Po restartu nabehl system do textoveho rezimu. Po zadani startx naskocilo graficke prostredi vmlinuz. Restartovat jej lze jen do stejneho prostredi.
Ve startu je nastaveno start do graf. prostredi. Nejak zmizlo prostredi Kde3, ktere pouzivam, v nabidce zustalo default, IceWm, drak3d, evilwm, failsystem.
Provedl jsem dokonce upgrade z instalacniho DVD, ale prostredi KDE nemohu spustit, stale se objevuje textova obrazovka a po strartx jeho graficka vmlinuz verze.
Nikde se neobjevuje nabidka volby prostredi jako v kde.
Jakym zpusobem lze znovu zavest prostredi kde, pokud nebudu preinstalovavat pocitac ? (Instalovat do stejneho mista)
Dik
Zajímavé by mohlo být ... co máte, jaký default runlevel, v /etc/inittab (jeho obsah napoví), k tomu ještě případně obsah souboru /var/log/Xorg.0.log. Tedy tím bychom měli zjistit, zda se má kde startovat samo a co případně chybí.
Vytvoř si soubor ~/.xsession
a přidej si do něj řádek:
exec /usr/bin/startkde
Před tím si ověř, zdali vůbec leží tento skript v nějaké cestě v $PATH:
$ which startkde
/usr/bin/startkde
Pokud Ti to vypíše jinou cestu, než jsem uvedl, napiš do souboru tu Tvou. Pokud Ti to nevypíše nic, tak buď není adresář bin s tímto skriptem v proměné $PATH nebo vůbec nemáš nainstalovaný balíček, který ho obsahuje. Na Debianu je to balíček ksmserver
(session manager for KDE):
This package contains the KDE session manager. It is responsible for restoring your KDE session on login. It is also needed to properly start a KDE session. It registers KDE with X display managers, and provides the 'startkde' command, for starting an X session with KDE from the console.
Tiskni
Sdílej: