Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Vytvořil jsem instalační DVD založené na Fedora 9 pro jednu průmyslovou aplikaci. Objevil se mi ale jeden nepříjemný problém. Systém má po instalaci přes upstart (nový init) aktivováno cca 26 konzolí (podle použití PC), kde je většina obsazena nějakým programem a některé jsou spuštěné s bashem pro přihlášení uživatele. Problém je ale v tom, že po startu systému je aktivováno většinou rovnou 64 konzolí (na některém hw jich bylo i méně, ačkoliv byl systém na chlup stejný a hw měl být také - lišilo se akorát výrobní číslo). Ale protože v těch od cca 27 nahoru nic nebězí (ani bash, protože nejsou v upstartu definované), tak při přepínání konzolí pomocí Alt+šipka musím projet všechny prázné konzole (blíká v nich akorát kurzor) dokola, než se dostanu zpátky na první. Samozřejmě se dá na první dostat pomocí Alt+F1, ale vysvětlujte to uživatelům. Oni tam ty prázdné konzole prostě nechtějí a já nakonec také ne.
Zajímavé na tom je, že kdyz spustím Xka (pc normálně startuje jen do terminálu) pomocí startx, tak X si obsadí první prázdnou konzoli a zbytek prázdných zmizí.
Nevíte kde hledat chybu ? V udev jsem žádné podezřelé pravidlo nenašel, upstart by na základě daného nastavení nic takového dělat neměl a nebo to snad dělá přímo jádro ?
Nejvíce podezřívám upstart, protože je ve Fedoře 9 ve verzi 0.3.9 a je dost zabugovaný, ale verzi 0.5.0 se mi nepovedlo rozchodit. Ale asi nejsem sám, protože i ve Fedoře 10 mají stále 0.3.9.
Těžko radit. Nový virtuální terminál si můžete snadno vyrobit pomocí openvt(1) nebo chvt(1) a zase zrušit přes deallocvt(1).
To vám může dělat nějaký init script, případně init sám (agetty terminály nevyrábí, myslím) nebo už je vyrobí automaticky jádro.
Začal bych tím, že místo upstartu pustím jenom shell, pak upstart s ořezanými init scripty a porovnám, kdy je kolik naalokovaných terminálů.
Diky za popostrceni. Tyhle programky jsem neznal a prolezt initscripty me kupodivu take nenapadlo.
Tak jsem se podival do manualova stranky a deallocvt dela presne to, co potrebuji. Uvolni vsechny nepouzivane terminaly. Takze velice dekuji za vyreseni problemu :)
Sice je pravda, ze chyba se tim jen maskuje a nekde se neco nechova uplne jak by melo, ale do hledani puvodce problemu se pustim leda az nekdy zbyde cas.
Tiskni
Sdílej: