Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.14.0. Podrobný přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Bylo oznámeno, že Qualcomm kupuje Arduino. Současně byla představena nová deska Arduino UNO Q se dvěma čipy: MPU Qualcomm Dragonwing QRB2210, na kterém může běžet Linux, a MCU STM32U585 a vývojové prostředí Arduino App Lab.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.14.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Byla vydána nová stabilní verze 6.10 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Netwide Assembler (NASM) byl vydán v nové major verzi 3.00. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Linuxová distribuce Frugalware (Wikipedie) ke konci roku 2025 oficiálně končí.
Byla vydána nová verze 3.0.6 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP bude brzy k dispozici také na Flathubu.
Americký výrobce čipů AMD uzavřel s americkou společností OpenAI smlouvu na několikaleté dodávky vyspělých mikročipů pro umělou inteligenci (AI). Součástí dohody je i předkupní právo OpenAI na přibližně desetiprocentní podíl v AMD.
Byla vydána nová verze 10.1 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Uživatel je nově varován, když se nepoužívá postkvantovou výměnu klíčů.
A) Lze z běžícího MS-Windows 2000/XP/Vista spustit Live-distro Linuxu na USB flash disku?
* Nejedná se o možnost boot Linuxu z USB flash disku při zapnutí počítače, ale už z běžícího systému MS-Windows. Samozřejmě, že Windows jsou "shozeny".
B) Lze potom nakonfigurovat připojení k síti/Internetu na běžícím Live-distru Linuxu?
Je na tom pocitaci ve Windows nainstalovan vmware?
S vmware jsem našel několik řešení. Například zde:
http://www.lifehack.org/articles/technology/beginners-guide-run-linux-like-any-other-program-in-windows.html
ale to se mi nelíbí.
Myslel jsem něco jak wubi.exe u Ubuntu (umožňuje nainstalovat i odinstalovat Ubuntu)
http://www.ubuntu.cz/ziskejte/poznamkykvydani/804prehled#head-87d0a87aa86aa19685191dac8a85075a9b4dbc7b
ale pro spuštění distra na flash paměti.
Myslel jsem něco jak wubi.exe u Ubuntu (umožňuje nainstalovat i odinstalovat Ubuntu)To je program, který vyrobí soubor, vytvoří v něm ext3, nahraje na NTFS oddíl jádro + initrd a přidá položku do entý loaderu. Při startu Linux připojí ntfs, nastaví losetup toho souboru a pak už s ním pracuje jako s normálním oddílem. Stejně funguje Debian Live, když se nastaví
LH_BINARY_FILESYSTEM="fat16"
. Zkoušel jsem to jen s FAT-klíčenkou, ale pokud si přidáš do initrd ntfs-3g, mohlo by to jet i z ntfs.
Potom už jenom do boot.ini přidáš
[boot loader] timeout=15 default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS [operating systems] multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn c:\wubildr.mbr="Ubuntu"wubildr.mbr by měl být nějaký upravený GRUB, měl by jít vytáhnout z existující instalace wubi, nebo Google.
Tiskni
Sdílej: