D7VK byl vydán ve verzi 1.2. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Byla vydána verze 12.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 12.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CreepyLink.com je nový zkracovač URL adres, 'díky kterému budou vaše odkazy vypadat tak podezřele, jak je to jen možné'. Například odkaz na abclinuxu.cz tento zkracovač převádí do podoby 'https://netflix.web-safe.link/logger_8oIlgs_free_money.php'. Dle prohlášení autora je CreepyLink alternativou ke zkracovači ShadyURL (repozitář na githubu), který dnes již bohužel není v provozu.
Na blogu Raspberry Pi byla představena rozšiřující deska Raspberry Pi AI HAT+ 2 s akcelerátorem Hailo-10 a 8 GB RAM. Na rozdíl od předchozí Raspberry Pi AI HAT+ podporuje generativní AI. Cena desky je 130 dolarů.
Wikipedie slaví 25. výročí svého založení. Vznikla 15. ledna 2001 jako doplňkový projekt k dnes již neexistující encyklopedii Nupedia. Doména wikipedia.org byla zaregistrována 12. ledna 2001. Zítra proběhne v Praze Večer svobodné kultury, který pořádá spolek Wikimedia ČR.
Po více než dvou letech od vydání předchozí verze 2.12 byla vydána nová stabilní verze 2.14 systémového zavaděče GNU GRUB (GRand Unified Bootloader, Wikipedie). Přehled novinek v souboru NEWS a v aktualizované dokumentaci.
Google Chrome 144 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 144.0.7559.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Microsoft zveřejnil zdrojový kód XAML Studia a uvolnil ho pod MIT licencí. XAML Studio je nástroj ze světa Windows, určený pro tvorbu uživatelského rozhraní aplikací pomocí XAML (Extensible Application Markup Language). Stalo se tak zhruba po osmi letech od prvního prohlášení Microsoftu, že se tento kód chystá zveřejnit.
TimeCapsule, 'časová kapsle', je jazykový model trénovaný výhradně na datech z určitých míst a časových období, aby se tak napodobila autentická slovní zásoba, způsob vyjadřování a názory dané doby. Na Hugging face jsou k dispozici modely natrénované na historických textech dostupných v oblasti Londýna mezi lety 1800 až 1875.
Radicle byl vydán ve verzi 1.6.0 s kódovým jménem Amaryllis. Jedná se o distribuovanou alternativu k softwarům pro spolupráci jako např. GitLab.
Vas router neposkyuje tem dvema pocitacum IP adresy? Co jsou to Linuxy? Pokud mate na obou pocitacich nejakou normalni distribuci, tak nemusite nic instalovat a snad ani nic nastavovat, proste strcite ethernetove kabliky do spravnych zasuvek.
Nepotrebuji pocitace server klient, potrebuji jen, kdyz dam na 1 PC k dispozice adresar, at jej na 2 PC mohu videt, stahovat data atd..
Nainstaloval jsem na obou PC NFS balicek. Pod rootem jsem dal k dispozici adresar pro NFS propojeni. Z obou dvou se muzu pres ADSL router Xavi822 pripojit do internetu. Kdyz ale v konqueru do radku napisi napr. nfs://10.0.0.4/ , nahlasi PC ze nelze navazt spojeni.
ifconfig vypisuje
[root@localhost petr]# ifconfig
eth0 Link encap:Ethernet HWadr 00:18:F3:D4:63:03
inet adr:10.0.0.3 Všesměr:10.0.0.255 Maska:255.255.255.0
inet6-adr: fe80::218:f3ff:fed4:6303/64 Rozsah:Linka
AKTIVOVÁNO VŠESMĚROVÉ_VYSÍLÁNÍ BĚŽÍ MULTICAST MTU:1500 Metrika:1
RX packets:145323 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:112526 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
kolizí:0 délka odchozí fronty:1000
RX bytes:198006709 (188.8 MiB) TX bytes:9209749 (8.7 MiB)
Přerušení:23 Vstupně/Výstupní port:0xc000
lo Link encap:Místní smyčka
inet adr:127.0.0.1 Maska:255.0.0.0
inet6-adr: ::1/128 Rozsah:Počítač
AKTIVOVÁNO SMYČKA BĚŽÍ MTU:16436 Metrika:1
RX packets:650 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:650 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
kolizí:0 délka odchozí fronty:0
RX bytes:42093 (41.1 KiB) TX bytes:42093 (41.1 KiB)
A co vám píše nfsstat?
Nemam zapojeny druhy PC, ale vypis je tenhle
[root@localhost petr]# nfsstat
Server rpc stats:
calls badcalls badauth badclnt xdrcall
0 0 0 0 0
Client rpc stats:
calls retrans authrefrsh
0 0 0
Client nfs v4:
null read write commit open open_conf
0 0% 0 0% 0 0% 0 0% 0 0% 0 0%
open_noat open_dgrd close setattr fsinfo renew
0 0% 0 0% 0 0% 0 0% 0 0% 0 0%
setclntid confirm lock lockt locku access
0 0% 0 0% 0 0% 0 0% 0 0% 0 0%
getattr lookup lookup_root remove rename link
0 0% 0 0% 0 0% 0 0% 0 0% 0 0%
symlink create pathconf statfs readlink readdir
0 0% 0 0% 0 0% 0 0% 0 0% 0 0%
server_caps delegreturn
0 0% 0 0%
Budiž, taky rozcházim nfs poprvé ... odkaz 1 - portmap, odkaz 2 - restart služeb. A dále pátram.
Další postup ... nějaké resumé:
- nfs service restarted on both
- /etc/exports edited on both
- /etc/fstab edited on both
- netstat shows correct ports listenning on both
- redhat works, mandrake not
Tak už mam zprovozněno, poradil Google, v kernelu bylo ještě nutno zapnout nfs3 client support. Já ten linux prostě miluju 
A) to, že to maj wokna tak udělaný, to je zřejmě pro BFU, jelikož stačí nastavit práva, adresáře, sdílení a je to.
B) Viz např. NFS - domácí síť II, základem je být v jednom IP rozsahu, je to pak o dost pohodlnější ...
Tiskni
Sdílej: