Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Ahoj,
naistaloval jsem si 64bit kubuntu 8.10 (kde 4.1) a narazil jsem na "drobny" problem. Kdyz si pustím 2xEclipse (s velkyma projektama) a k tomu treba jeste xp v vmware (prirazeny maji 256 mb), tak se mi po case pouzivani zaplni pamet(2gb). Takze jsem rozsiril na 4gb, ale stane se to uplne stejne, akorat ze po delsim case. Nemam tam zadny applikace, ktere by vylozene sami od sebe leakovali(prinejmensim ne ve velkym (koukal jsem na to prez system monitor, takze jsem mozna neco minul)).
Jeste jedna poznamecka pokud si to dobre pamatuji, tak mi tyhle veci na 32bitovem kubuntu 8.10 nebo na WinXP behali i na tech puvodnich 2gb ram vcelku v pohode.
A k moji otazce : O kolik vic pameti zere 64bitovy OS ? Zere vic jen po startu ? Nebo zabira vic kazda applikace ? Nebo je problem nekde jidne (ze bych tam mohl mit nejaky mizerny knihovny ..... jedine zvlastni co tam mam je kdelibs a kdebase 4.1.3 (kvuli amaroku-kde4, ale ten uz je pryc))?
Nějak nechápu ? Však je to správné že linux použije všechnu RAM (80-90%) tak to má být - naco vám jinak bude RAM kterou nebudou programy využívat (potom jste ji koupil zbytečně moc).
Takže popiště konkrétní problém - aplikace se nespustí že nemají RAM, nebo je začne jádro zabíjet z nedostatku RAM ? Začne se zuřivě swapovat ?
Jinak 32b program na 64b může být o trochu pomalejší (ovšem zase se používají na 64b nové rychlejší CPU takže to nepoznáš) a 64b program na 64b CPU by měl být rychlejší. (Někdy to nemusí být pravda u speciálních případů.)
To ze by pouzil vsechnu pamet je ok (cache apod.), ale to ze si ukousne dalsi 2gb ze swapu uz tak ok neni. Nejde mi rychlost, kdyby totiz nezacal swapowat, tak by to bylo uplne v poradku..... Jde mi o to, jestli aplikace pod 64 bit linuxem zaberou vic nez pod 32bit., popr. jestli to jde nejak kvantifikovat.
Tiskni
Sdílej: