Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ahoj,
naistaloval jsem si 64bit kubuntu 8.10 (kde 4.1) a narazil jsem na "drobny" problem. Kdyz si pustím 2xEclipse (s velkyma projektama) a k tomu treba jeste xp v vmware (prirazeny maji 256 mb), tak se mi po case pouzivani zaplni pamet(2gb). Takze jsem rozsiril na 4gb, ale stane se to uplne stejne, akorat ze po delsim case. Nemam tam zadny applikace, ktere by vylozene sami od sebe leakovali(prinejmensim ne ve velkym (koukal jsem na to prez system monitor, takze jsem mozna neco minul)).
Jeste jedna poznamecka pokud si to dobre pamatuji, tak mi tyhle veci na 32bitovem kubuntu 8.10 nebo na WinXP behali i na tech puvodnich 2gb ram vcelku v pohode.
A k moji otazce : O kolik vic pameti zere 64bitovy OS ? Zere vic jen po startu ? Nebo zabira vic kazda applikace ? Nebo je problem nekde jidne (ze bych tam mohl mit nejaky mizerny knihovny ..... jedine zvlastni co tam mam je kdelibs a kdebase 4.1.3 (kvuli amaroku-kde4, ale ten uz je pryc))?
Nějak nechápu ? Však je to správné že linux použije všechnu RAM (80-90%) tak to má být - naco vám jinak bude RAM kterou nebudou programy využívat (potom jste ji koupil zbytečně moc).
Takže popiště konkrétní problém - aplikace se nespustí že nemají RAM, nebo je začne jádro zabíjet z nedostatku RAM ? Začne se zuřivě swapovat ?
Jinak 32b program na 64b může být o trochu pomalejší (ovšem zase se používají na 64b nové rychlejší CPU takže to nepoznáš) a 64b program na 64b CPU by měl být rychlejší. (Někdy to nemusí být pravda u speciálních případů.)
To ze by pouzil vsechnu pamet je ok (cache apod.), ale to ze si ukousne dalsi 2gb ze swapu uz tak ok neni. Nejde mi rychlost, kdyby totiz nezacal swapowat, tak by to bylo uplne v poradku..... Jde mi o to, jestli aplikace pod 64 bit linuxem zaberou vic nez pod 32bit., popr. jestli to jde nejak kvantifikovat.
Tiskni
Sdílej: