Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Vim ze me budete kamenovat, ale potreboval bych vedet jak udelat z normal usera roota (dva root pristupy pod jinym heslem)
Vim ze to neni extra bezpecne, ale proste bych to potreboval
Da se to nejak jednoduse provest?
Diky
Normálním postupem přidej dalšího uživatele a pak opatrně změň jeho UID v /etc/passwd
na 0.
Vim ze to neni extra bezpecne
Částečně dokonce naopak - někdy je dost důležité mít 2 uživatele root (typicky root a toor), heslo toho druhého je náhodně vygenerované, hodně dlouhé a uloženo v sejfu pro případ maléru (ztráta hesla toho prvního).
ale proste bych to potreboval
Zeptat se musím - sudo nestačí?
No já nevím. Když mám k serveru fyzický přístup, nepotřebuji znát heslo roota. Když se přihlašuji vzdáleně, používám klíče a heslo roota nepotřebuji taky. Pokud je disk zašifrovaný, heslo toora mi stejně nepomůže.
dekuji, toto vypada velmi jednoduse - proc to slovo opatrne ?
staci tedy nes:x:1000:1000:nes,,,:/home/nes:/bin/bash zmenit na nes:x:0:1000:nes,,,:/home/nes:/bin/bash nebo musim nes:x:0:0:nes,,,:/home/nes:/bin/bash ?
ted nevim cim presne je mysleno to sudo - ja si myslel ze to je kdyz se prihlasim za usera a pak dam "su" - pokud to tak je, pak mi to stejne pri ztratye hesla moc nepomuze...
Nejspíš proto, že při editaci souboru jako /etc/shadow
mohou mít i drobné překlepy nepříjemné následky. Jinak by mělo fungovat i
usermod -o -u 0 nes
Když do /etc/sudoers
přidáte řádek nes ALL=(ALL) ALL
, tak dostanete rootovskou konzoli pomocí sudo -i
a hesla uživatele nes. Z ní už potom heslo uživatele root změníte.
jak moc v tomto zalezi na mezerach?
Defaults env_reset
# Host alias specification
# User alias specification
# Cmnd alias specification
# User privilege specification
root ALL=(ALL) ALL //tento radek tam uz byl
user1blablabla ALL=(ALL) ALL //tento jsem pridal
jedna se mi o to, zda musi byt za userem 4 mezery jako za rootem, nebo zda to musi byt nejak specialne pod sebou... - nerad bych tim neco pokazil - uz zase vidim jak ficim kilaky za pc a opravuju to rucne :D
Tam je IMHO spíš TAB. Sudoers by se měl upravovat zásadně příkazem visudo
z rootovské konzole. To by si mělo zkontrolovat syntaxi před uložením souboru.
Tiskni
Sdílej: