Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim Vsechny diskutujici,
ze zvedavosti bych se rad pozeptal na zpusob dodatecne instalace cestiny do linuxove distribuce pomoci prikazu yum.
Velmi casto pracuji s CentOS a nedavno jsem provedl instalaci v anglicke podobe. Nyni jsem dodatecne narazil na potrebu ceske lokalizace, tedy instalace ceske klavesnice a ceskych fontu pro textovou konzolu.
Muzete mi nekdo prozradit balicky, ktere je treba stahnout, aby jsem pozadovaneho dosahl bez reinstalace, popr. upgrade celeho systemu?
Mnohokrate dekuji za napovedu.
To compile a locale in CentOS, do something like this:
root# localedef -c -f UTF-8 -i cs_CZ cs_CZ.utf8
To see all locales available, do this:
$ locale -a
To set locale, do something like this:
$ export LANG=cs_CZ.UTF-8
Máš-li locales vygenerované, tak globální nastavení nalezneš v /etc/sysconfig/i18n
.
27.1.18. /etc/sysconfig/keyboard nebo Milan Keršláger, 04. 08. 2003 na LinuxZone.cz:
Takže pokud chceš provozovat češtinu i v textovém režimu, tak změnu nastavení provedeš v /etc/sysconfig/keyboard
a konkrétně řádkem KEYTABLE="cz-lat2"
nebo KEYTABLE="cz-lat2 -u"
pro utf-8.
A českou klávesnici v X nastavíš v xorg.conf, konkrétně v části (přepínání pomocí SHIFT+SHIFT):
Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard1"
Driver "kbd"
Option "CoreKeyboard"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc104"
Option "XkbLayout" "us,cz_qwerty"
Option "XkbOptions" "grp:switch,grp:caps_toggle,grp:shift_toggle,grp_led:scroll"
EndSection
Jinak CentOS je vlastně RedHat, takže když hledáš informace, máš širší pole působnosti. Příště víc používej Google...
Pane Fuky, byt Vam dekuji za reakci, co kdyby jste se zdrzel priste Vasich primitivnich poznamek o googlu a treba se pozeptal, jak jsem to, ja, dle vaseho nazoru asi primitiv, mohl myslet...
Takze treba takto (a hlavne pro pana Fuky jeste jednou) a pro jistotu trosilinku jinak:
existuje nejaky zpusob, jak do CentOS nainstalovat dodatecne ceskou podporu pomoci textoveho prikazu yum?
Nasledne si poradim sam, napr. prikazem system-config-language, system-config-keyboard, atd. atd.
Dekuji za kosntruktivni reakce.
Tiskni
Sdílej: