V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Ultra Ethernet Consortium (UEC), jehož cílem je optimalizace a další vývoj Ethernetu s důrazem na rostoucí síťové požadavky AI a HPC, vydalo specifikaci Ultra Ethernet 1.0 (pdf, YouTube).
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zakázat přístup na sociální sítě pro děti do 15 let. Francie podle něj tento krok udělá sama do několika měsíců, i pokud se na něm neshodnou další státy Evropské unie. Reaguje tak na úterní vraždu vychovatelky, kterou ve východofrancouzském městě Nogent pobodal 14letý mladík. Jednotlivé sociální sítě podle něj mají možnost věk ověřit a vymáhat zákaz pomocí systémů na rozpoznávání tváří.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Oficiálně byl vydán Android 16. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Mám síť se serverem kde běží Samba se společným úložištěm dat s přístupem pro každého bez omezení. Síť je připojena do internetu routerem Edimax síťovým kabelem do sítě poskytovatele internetu. Potřebuji nějak zamezit přístup na Sambu z internetu ale nijak neomezit práva ve vnitřní síti.
Jako první mě napadl firewall ale na routeru jsem nenašel kde zakázat porty 137,138,139 a 445 které jsem dohledal jako porty pro Sambu a taky netuším jestli by to stačilo. Mohl by mě někdo nakopnout nějakým použitelným směrem pokud možno v češtině.
Pokud nemáte na PC nějaké služby které potřebujete používat z internetu zablokujte všechno.
Určitě to ten router umí - jednoduché firewaly jsou snad ve všech routerech. (Mrkněte do návodu, případně prozraďte typ routeru.)
Typ je edimax BR6104K. V administraci je zapnutí firewalu a to mám ale nerozumím dalším nastavením v podmenu
Access Control
URL Blocking
DoS
DMZ
K serveru ani k síti nepotřebuji z internetu přistupovat vůbec, jen potřebuji používat zevnitř sítě přístup k aktivnímu FTP na jiném serveru na netu.
V NAT, ALG setings zaškrtněte ftp. Firewall nemusíš používat pokud tam máš nat a nemáš povolené nějaké porty pro forward do lan.
Access Control -> povolí či zakáže pro urcité IP určité porty (prostě nastavení pravidel firewalu).
URL Blocking -> zablokuje určitou URL pokud tam zadáte třeba abclinuxu tak se sem na tento portál už nepodíváte.
DoS -> typy utoků povolí jejich detekci a ochranu před nimi (třeba ping z internetu)
DMZ -> demilitarizovaná zona jakou IP počítače tu zadáte tak ten PC bude přístupný jak z internetu z veřejné IP tak i z LAN pod lokální IP (prostě jako by jsi všechny porty z té veřejné IP co jsi dostal byly přesměrovány na lokální PC)
Jinak koukněte na CD tam je podrobnější návod než ten tištěný na pár stranách.
Tak sem v Access Control zkusil zakázat porty 137,138,139, 445 a zatím všechno chodí. CD právě k tomu nemám a přesnější návod jsem vygooglil jen anglicky což je moje slabá stránka a se špatnou znalostí síťování je to skoro katastrofa .
nebo nastav v sambě síť, se kterou je povolená komunikace.
Zdar Max
To by mě zajímalo. Jak by se to dalo provést když mám na routeru nat tak IP toho routeru je v síti kterou potřebuju mít povolenou. Nebyl by na ukázku kousek konfiguráku Samby kde povolím přístup jen z určených třeba pěti IP?
hosts allow = 192.168.0.5 192.168.0.6 192.168.0.9Pro rozsahy :
hosts allow = 192.168.0.Nebo pokud máš moc IP, které potřebuješ povolit, tak bych udělal opak, povolil jeden rozsah a v něm zakázel jednu IP, v našem případě IP toho routeru, tj :
... hosts allow = 192.168.0. localhost hosts deny = 192.168.0.1 ...Snad by to takto mělo fachčit.
Tiskni
Sdílej: