Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den,
mám počítač v síti za NATem, ten se po spuštění pokusí vytvořit ssh tunel na počítač s veřejnou IP adresou. (důvod je ten abych se v případě potřeby dostal přes ssh na ten PC v neveřejné síti). Tunel vytvářím takto :
/usr/bin/ssh -f -g -N -R 2222:localhost:22 $VEREJNE_PC
Pokud se však z PC s veřejnou adresou (VEREJNE_PC) nepřipojim v krátké době zpět (bude to v řádu jednotek až desítek minut nevím přesně)
ssh -p 2222 localhost
tak se tunel ztratí a neni možno se připojit. Též pokud se připojim ale nic nedělám tak se ztratí spojení. Pokud se ale relativně brzy připojim a spustím nějakej příkaz kterej čas od času něco vypíše
( while true; do date; sleep 120; done
)
tak je vše v pohodě a spojení vydrží třeba celí den.
Zajímá mě tedy je-li možnost nějak přemluvit $NEVEŘEJNE_PC aby po vytvoření tunelu odeslal jednou za čas nějaký udržovací paket nebo aby se po pádu spojení jej pokusil znovu vytvořit. Popřípadě jak na VEREJNEM_PC signalizovat že se vytvořil tunel (kdesi sem kdysi viděl nějaký aplet či co co signalizovalo počet ssh spojení na daný PC - tak aspoň to...).
Pokoušel sem se něco vygooglit nebo projít manuálové stránky ale buť špatně hledám nebo to nikde neni.... ale neřikejte mi že to nejde :)...
Jenom doplním několik poznámek:
Mnohokrát dík za jakékoliv náměty a rady na vyřešení...
To vypadá nadějně (až přijdu na to jak to použít ještě pravděpodobně s volbou ServerAliveInterval tak by to mohlo být OK)
Díky za bleskovou reakci ... kdyžtak se ještě ozvu.
Tiskni
Sdílej: