Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Mám v systému několik uživatelů. Každý pracuje s mysql. Mohl by mít každý uživatel svůj mysql server, tj. spouštět ho atd.? Samozřejmě nebude fungovat síťování, ale nějaký socket by to snad v home adresáři vytvořit zvládlo ne? Kde by mohl být ještě problém?
Může mít vlastjí instanci mysql serveru, ale k čemu je to dobré? Jinak samozřejmě každý z těch serverů můž síťovat, ale nesmí se ti jednotlivé instance potkávat na jedné IP a stejném portu. Stačí udělat vhodný startovací skript a konfigurační soubory...
Řekněme že dobré je to tehdy, kdy je potřeba aby měli uživatelé "all privileges", ale s mysql to moc neumí a občas se stane že něco tu a tam smáznou. Proto jsem si myslel, že bych zkompiloval do nějakého adresáře mysql a to pak jednotlivým uživatelům rozkopíroval a každý měl spuštěný svůj. A spuštěný myslím od začátku s právy toho uživatele, ne že se to spustí jako root a pak se to na toho uživatele přepne.
No all privileges na konkrétní db stačit nebudou. Je potřeba aby byli schopni měnit i oprávnění. Je vůbec potřeba, aby měl každý uživatel svoji kopii mysql serveru u sebe nebo stačí jednou nainstalovaná mysql na serveru s tím, že se bude několikrát spouštět pokaždé pod jiným uživatelem, pokaždé s jinými adresáři pro db atd.?
Tiskni
Sdílej: