Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vyřešen byl problém s macOS 27 Golden Gate. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
EU dnešním dnem zavedla clo ve výši 3 eur na balíky nízké hodnoty dovážené ze zemí mimo EU. To zahrnuje širokou škálu výrobků běžně nakupovaných on-line, jako jsou oděvy, hračky, elektronika a další spotřební zboží v hodnotě až 150 EUR.
Vyšel Redmine 7.0, jeden z nejlepších open source ticketovacích systémů. Došlo k migraci na Rails 8, vylepšení UI/UX, Workflow, byla přidána podpora náhledu pro Microsoft Office a LibreOffice dokumenty, došlo k výkonnostním optimalizacím a přibylo spoustu dalších oprav a novinek. Více informací v oficiálním oznámení.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 166 (pdf).
Blíží se prázdniny a než se rozutečete k moři, je na čase se opět sejít na Virtuální Bastlírně - pravidelném setkání elektroniků, ajťáků, bastlířů a obecně nadšenců do techniky. Co si pro vás strahovští bastlíři připravili tentokrát? Určitě proberou blížící se Linux Days i další události. U softwaru se chvíli zdrží a poví si kupříkladu o tom, jak se zbavit Bambu Cloudu, ale nepřijít o možnost ovládat tiskárnu na dálku. Řeč dojde i na AI,
… více »Vývojáři postmarketOS vydali verzi 26.06 tohoto operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 2.55.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 100 vývojářů, z toho 33 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Craig Loewen na blogu Microsoftu oznámil veřejnou preview verzi WSL kontejnerů, tj. linuxových kontejnerů ve Windows Subsystem for Linux (WSL). Spouští se příkazem wslc.exe.
Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 2026.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem 9 nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Grafická aplikace Krokiet/Czkawka pro vyhledávání a odstraňovaní nepotřebných souborů (duplicitní soubory, prázdné složky, podobné obrázky, podobná videa, poškozené soubory a další) byla vydána ve verzi 12.0.0. Podrobný přehled novinek v příspěvku na Medium. Jedná se o poslední verzi frontendu Czkawka GTK nad Czkawka Core. Uživatelům se doporučuje migrovat na frontend Krokiet postavený nad frameworkem Slint. Představena byla aplikace Cedinia pro Android využívající Czkawka Core. Dostupná je jako APK pro ruční instalaci.
root@home:/etc# /etc/init.d/mpd start * Starting Music Player Daemon mpd [fail]mpd.conf vypada takto:
music_directory "/share/music" # zde nastavte adresář, v kterém se nachází hudba
playlist_directory "/var/lib/mpd/playlists"
db_file "/var/lib/mpd/tag_cache"
log_file "/var/log/mpd/mpd.log"
error_file "/var/log/mpd/errors.log"
pid_file "/var/run/mpd/pid"
bind_to_address "localhost" #adresa, na které bude mpd poslouchat
port "6600" #port
password "kratasek@read,add,control,admin" #heslo, které se nám umožní připojení a kontrolu mpd daemona
audio_output {
type "shout" # typ výstupu - shoutcast streaming
name "Moje radio" # název rádia
host "127.0.0.1" # ip, na které běží Icecast
port "8080" # port, na kterém beží Icecast
mount "/moje-radio.ogg" #název streamu (prozatím nelze zvolit jako výstup mp3, ale jen ogg, snad to autoři mpd v příštích verzích napraví)
password "kratasek" #heslo, které jste zvolili v konfiguraci Icecastu v direktivě source-password
quality "4.0" #kvalita výsledného streamu (4.0 připadá na variabilní bitrate pohybující se mezi 128 kbps)
# bitrate "128" #je také možno zvolit statický bitrate, v tom případe musí být zakomentována volba quality
format "44100:16:2" #formát výsledného streamu
user "source" #uživatelské jméno, kterým se mpd k icecastu přihlašuje (nedoporučuje se měnit)
}
}
audio_output {
type "alsa"
name "fake out"
driver "null"
}
Netusi nekdo, v cem bych mohl mit stale chybu ? Dekuji
Jinak, pekne proziti svatku vanocnich vam vsem preji ;]
První krok je podívat se do těch logů, dle konfigurace ve /var/log/mpd/
Dec 24 20:34 : Avahi: Service 'Music Player' successfully established.Behem neuspesneho startu, nic. Zkusil jsem si MOC a ten mi kupodivu jede :) Cili, mel bych este jednu otazku a to, zda-li lzes MOC udelat to same jako s MPD, pouzit v kombinaci s icecast na internetove radio. Ja totiz nemuzu od MOC najit nejakej konfigurak.
Tiskni
Sdílej: