Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Dobrý den, založil jsem si téma na ubuntu fóru, ale tam mi nikdo neporadil
Potřeboval bych rozchodit ovladače tak, aby spolehlivě chodily pořád, např. kvůli google earth,protože nejsem jediný uživatel tohoto pc.Takže aktuální verze systému - Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-22-generic,Xorg by měl být 7.3. K Radeonu X1600XT jsem se dostal nedávno, je to verze pro PCI-Ex od HISu s větrákem Iceq, 128MB DDR3, 128bit.
Zkoušel jsem instalovat ovladače Catalyst 8.12 a posléze 8.10,ovšem neúspěšně. instalace končily tímto výsledkem
Děkuji všem, byli jste báječní:)
Jaký bordel?:D Je to v nadpisu i v textu, ubuntu Hard Heron 8.04.
Právěže pokud nainstaluju ovladače přes EnvyNG, tak fungují,akorát je to starší verze. Akcelerace běží - Compiz,GoogleEarth i hry(Nexuiz,Glest). Jen Wine poněkud drhne,pod ním se nedá spustit nic. Teoreticky bych to tak mohl nechat, ale zdá se mi to trochu "nedotažený". Ještě bych chtěl zkusit novou verzi X.org, ale nevím jak ji dostat do Hardyho. Kdosi někde v diskuzi psal, že mu Catalyst 8.12 na Ubuntu Intrepid Ibex běhají napoprvý jako Pája a naprosto bez problémů. Nevím nakolik je to pravda, ale v Ubuntu 8,10 je už právě ten nový X.org.
Pokud budu používat free ovladače, nepojede 3D, jak jsem se dočetl.
Tiskni
Sdílej: