Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den, založil jsem si téma na ubuntu fóru, ale tam mi nikdo neporadil
Potřeboval bych rozchodit ovladače tak, aby spolehlivě chodily pořád, např. kvůli google earth,protože nejsem jediný uživatel tohoto pc.Takže aktuální verze systému - Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-22-generic,Xorg by měl být 7.3. K Radeonu X1600XT jsem se dostal nedávno, je to verze pro PCI-Ex od HISu s větrákem Iceq, 128MB DDR3, 128bit.
Zkoušel jsem instalovat ovladače Catalyst 8.12 a posléze 8.10,ovšem neúspěšně. instalace končily tímto výsledkem
Děkuji všem, byli jste báječní:)
Jaký bordel?:D Je to v nadpisu i v textu, ubuntu Hard Heron 8.04.
Právěže pokud nainstaluju ovladače přes EnvyNG, tak fungují,akorát je to starší verze. Akcelerace běží - Compiz,GoogleEarth i hry(Nexuiz,Glest). Jen Wine poněkud drhne,pod ním se nedá spustit nic. Teoreticky bych to tak mohl nechat, ale zdá se mi to trochu "nedotažený". Ještě bych chtěl zkusit novou verzi X.org, ale nevím jak ji dostat do Hardyho. Kdosi někde v diskuzi psal, že mu Catalyst 8.12 na Ubuntu Intrepid Ibex běhají napoprvý jako Pája a naprosto bez problémů. Nevím nakolik je to pravda, ale v Ubuntu 8,10 je už právě ten nový X.org.
Pokud budu používat free ovladače, nepojede 3D, jak jsem se dočetl.
Tiskni
Sdílej: