Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
instaloval jsem OS11.1 a upgradoval hned na KDE4.2 BETA2. Předtím jsem používal OS11.0, KDE4B2 ale ted po updatu se mi dost pomalu vykreslují okna a třeba i přeskakují taby ve firefoxu. Ten Firefox je fakt moc pomalý :-/ Grafiku mam intel GM 965 na HP compaq 6710b podle sax2 je 3D povoleno. Kde mám hledat zdroj pomalosti?
sysinfo:// mi ukazuje toto:
Informace o grafickém prostředí
Výrobce: Tungsten Graphics, Inc
Model: Mesa DRI Intel(R) 965GM 20080716
Ovladač: 1.4 Mesa 7.2
Zkusím zatím googlit co je to ta EXA a jak ji zapnout.
zkoušel jsi v xorg.conf nastavit Option "AccelMethod" "XAA" ? Potom může pomoc přepnout grafické efekty z OpenGL na XRender, který nepoužívá 3D rendering nebo je úplně vypnout. A také je důležitá verze driveru grafické karty, u verze 2.5.x byly velké změny. Jestli není něco špatného s výkonem se dá otestovat pomocí glxgears (mě funguje kde4.2 plynule i s ~160fps bez 3D grafiky)
Zkusím tu XAA. Grafické efekty mám vypnuté. glxgears mi jedou pěkně, kolem 400 fps. Po rebootu se mi qt aplikace zdají použitelně rychlé, jenom ten Firefox je pořád nějaký šnečí.
Tak to bych měl reportovat, že mi to na oS 11.0 jelo rychle, ne?
Tiskni
Sdílej: