Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.
Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 3. a 4. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. Příjem témat poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a následně sestavení programu.
Dobry vecer..konecne jsem uspesne nainstaloval oficialni ovladac od nvidia a pokud pustim log pres prikaz glxinfo, ve vypisu je direct rendering: Yes takze 3D akcelerace by mela slapat v poradku.Kdyz ale prikazem glxgears pustim test, po chvilce mi to napise hlaseni Neúspěšně ukončen (SIGABRT).Pri startu xfce mam artefakty na plose, ikony jsou spatne vykreslene a trochu blikaji barvy..Pouzivam mandriva linux 2008.0, verze kernelu - 2.6.22.19-desktop-2mdv, graf. karta GeForce FX 5200, nainstalovan ovladac: NVIDIA-Linux-x86-173.14.12-pkg1.run.
Mate nekdo prosim nejakou radu?
Spíš obecné pravidlo ... v logu je něco? Mělo by se jednat o soubor /var/log/Xorg.0.log. A stejně tak konstrukce "strace glxgears" na příkazové řádce by mohla napovědět, co se stalo.
A na test výkonu je použitelné i chromium 
zkusil jsem i jine verze oficialnich ovladacu pro linux IA32 a vysledek byl stejny nebo jeste horsi.Jinak vypis meho xorg.0.logu je zde - www.aleskyr.xf.cz/xorg.0.txt vypis "strace glxgears" zde (opet ukoncen "panem" SIGABRTem) - www.aleskyr.xf.cz/xorg.0.txt a jeste muj xorg.conf - www.aleskyr.xf.cz/xorg_conf.txt
Opravdu netusim co s tim..
Podle nvidia mě to taky našlo ty stejné verze.
Jinak mě když podobně blbnuly ovladače tak jsem je odinstaloval + odinstalovat další věci kolem OpenGL a nainstalovat znovu.
Prostě nějak se mě instalací těch nvidia popletly knihovny OpenGL a potom to sice psalo Direc rendering Yes ale některé funkce OpenGL nefungovaly. (ET nefungoval atd....)
Jinak taky skontrolovat zda je HW v pořádku a nic není přetaktované. A pokud to dělá různé artefakty skontrolovat grafiku v jiném PC zda je v pořádku.
no pravda je ze GF FX 5200 uz je celkem vykopavka..musim si poridit novou..uz i ve windows mi delala trochu artefakty ve hrach ale myslel jsem ze je to treba prehrivanim ale uz bych mel trochu upgradovat svuj stroj x)
Manželka má na kompu taky nějakou takovou Nvidii, až se mi k tomu podaří dostat, dodam svoje pokusy, sice tam je gentoo, ale aspoň podle verzí a konfiguráků se pozná.
Tiskni
Sdílej: