Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Kdo chce podpořit společnost Nintendo v jejím boji proti open source softwaru (Ryujinx, yuzu, …), může si koupit Nintendo budík Alarmo za 100 dolarů. Za jak dlouho bude na budík naportován Doom?
Přeji hezký nový rok!
Provozuji VDR jako démona pro digitální pozemní TV vysílání se streamováním do lokální sítě, dělal jsem to podle tohoto návodu. První dotaz se týká vhodného přehrávače pro stream. Zkoušel jsem všchny možné (kaffeine, xine, totem, mplayer, kplayer, kmplayer), ale jen mplayer umí ve full screen režimu automaticky správně zobrazit poměr stran. Na druhou stranu ale nehorázně dlouho přepíná mezi programy, a to i v rámci stejného multiplexu. Zkoušel jsem různě nastavit velikost cache, ale bez efektu.
Abych byl přesný, dobře zobrazuje poměr stran ještě totem. Ale na stroji s vlastní TV kartou a běžícím VDR nedává žádný obraz, na ostatních počítačích v síti funguje dobře. To ale asi bude jiný problém.
Druhý dotaz se týká toho, jak má vlastně VDR fungvat. Streamování a správa nahrávání přes vdradmin-am je OK, ale podle toho, co jsem se o VDR dočetl, by se něco mělo dít i při spuštění vdr samotného. Někde jsem četl, že při prvním spuštění se program dotazuje na konfiguraci kláves, viděl jsem různé screenshoty s oknem s běžícím televizním programem atd. Když já jsem spustil vdr z příkazové řádky, tak se nikdy nic nestalo. Zkoušel jsem různé pluginy, se zapnutým i vypnutým démonem, vždy to probíhalo tak, že blikal kurzor na prázdném řádku, dokud jsem ho netípnul (CTRL+C).
Takže, pokud by mi někdo mohl poradit v některém z těchto dvou problémů, budu rád.
Jirka
Ve správným poměru stran mi video přehrává Kaffeine i Totem. Ale pouze v případě, že soubor obsahuje správnou informaci o poměru stran. Problém je například na Intelsatu (Digi TV), kde v tom mívaj trošku hokej. Z nahrávkama z Astry 23.5 (SkyLink, CsLink) nemám problémy.
VDR lze provozovat nejenom jako server, nebo klienta, ale i jako běžnej přehrávač. Stačí ho jenom donutit, aby to co příjme a zpracuje poslal i na displej. Na Mandrivě mi hrál přes softdevice, na Ubuntu hraje přes xineliboutput. Pak opravdu nabídne konfiguraci klávesnice, zobrazuje OSD s možností nastavit konfiguraci pluginů, a info z EPG.
Reaguji na více odpovědí naráz, tak jsem to zařadil sem.
Použití VDR jako serveru nebo klientu mi teoreticky bylo jasné, jenže ten klientský režim moc nefungoval. Skutečný zdroj problému se totiž jmenuje xineliboutput. Poprvé jsem totiž uviděl v komentáři zmínku o použití tohoto pluginu v ubuntu, jinak jsem se vždy dočetl o pluginu softdevice. Jelikož používám debian lenny, kde softdevice není mezi standardními balíčky, zkusil jsem tedy xineliboutput a najednou to fungovalo.
Ještě mám problém s ukončením vdr jako klienta a ve fullscreen režimu je poměrně velký černý okraj. Skoro to vypadá, že okno není roztaženo na celou obrazovku, ale jen vycentrováno na černém pozadí (používám rozlišení 800x600, protože výstup jde na televizi). Ale snad to v dokumentaci najdu.
Zkusím rozchodit ještě dálkové ovládání, pak už to nebude mít chybu.
Moc díky za všechny rady.
Jirka
Kdyz uz je potreba, tak pres menu, v nastaveni je restartovat a tim se ukonci. Inteligentnejsi zpusob neznam. Ale na HTPC mi je to fuk, init 3 to jisti. Na notesu v pohode alt-f4 nebo krizkem.Ještě mám problém s ukončením vdr jako klienta.
Ja mam inteli garfiku s integrovanym tvout a pomohl mi programek xtvmargin. Musis si vyzkouset ruzny hodnoty. Moje nastaveni. Mam to v xinitrc, ostatne jako i spusteni vdr nebo freevo.A ve fullscreen režimu je poměrně velký černý okraj. Skoro to vypadá, že okno není roztaženo na celou obrazovku, ale jen vycentrováno na černém pozadí (používám rozlišení 800x600, protože výstup jde na televizi). Ale snad to v dokumentaci najdu.
xtvmargin TOP -set 30 xtvmargin BOTTOM -set 32 xtvmargin LEFT -set 48 xtvmargin RIGHT -set 28
Lirc neni problem, staci aby mode2 videl prikazy od ovladace a pak uz jen pridat vdr plugin lirc a on se po spusteni bude ptat na ovladani stejne jako se jinak pta na klavesnici. ZdenekZkusím rozchodit ještě dálkové ovládání, pak už to nebude mít chybu.
Dík za radu na vypnutí. Ten fullscreen režim jsem nakonec vyřešil, chtělo to trochu si hrát s nastavením lokálního rozhraní pro plugin xineliboutput.
Jirka
Tiskni Sdílej: