Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim,
po rekompilaci kernelu debianu na 2.6.24, alsaconf odmita vubec videt moji kartu coz je:
po mnoha neuspesich jsem zkousel jit na 2.6.18 - vysledek to same.
lspci:
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 01)
Normalne se detekuje a patri ji modul snd-hda-intel ale ted nic.
lsmod: >> zadny modul nenaloudovan
alsamixer
alsamixer: function snd_ctl_open failed for default: No such device or address
/etc/init.d/alsa reload
Unloading ALSA sound driver modules: (none loaded).
Loading ALSA sound driver modules: (none to reload).
Tak ja uz nevim. Vedel by nekdo?
modprobe snd-hda-intel dmesg | tail -n 20
modprobe snd-hda-intel
FATAL: Module snd_hda_intel not found.
FATAL: Error running install command for snd_hda_intel
Problem je v tom, ze ja ty alsa moduly nejsem schopny pres apt-get install vubec nainstalovat.
Instaloval jsem balicky alsa-base a alsa-utils. Delam nekde neco spatne?
dik
ps. do jadra jsem alsu daval taky ale se stejnym vysledkem, tak jsem to vratil.
CONFIG_SND_HDA_INTEL=mbo tak nejak..
Tiskni
Sdílej: