Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.
Společnost Bambu Lab spustila na Kickstarteru kampaň CyberBrick: Beyond Bricks. Jedná se o modulární systém programovatelných a dálkově ovládaných hraček. Objednat si lze jenom moduly s čipy a hračky si vytisknout na 3D tiskárně.
Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Instalace např. Ubuntu. Jinak dle mého pro tvé "běžné" potřeby 2 GB RAM stačí i bez swapu. Dobré je většinou použít toto. Pokud sem ale nechodíš často možná to ani nebudeš číst ..., člověk moc rád dělá zbytečnou činnost, to opravdu potěší, taková snaha hned na počátku. Jinak s rozvahou při čtení a do okamžiku skutečného zápisu rozdělení na disk se ještě pořád nic neděje. Možná by jsi měl raději vyzkoušet Wubi, ostatně ten je právě určen začínající skupině uživatelů. Hodně úspěchů.
Nebude chybět swap při hibernaci? Alespoň mě se tam ukláda paměť.
Pokud potřebuje suspend na disk, a nechce kvůli tomu vytvářet další oddíl, tak mu stačí, když si vytvoří swap v souboru na Linuxovém oddílu, při běžné práci se stejně nebude využívat.
U mě, byť s XP, to bylo tak, že jsem HDD v laptopu rozdělil na 2 partišny. Do první hodil XP a druhou part. jsem nechal jako "volné místo". Při instalaci jsem pak zvolil při dělení HDD "použít volné místo" a Linux si s tim poradil. Sám pozná, že jsou na HDD i widle a podle toho nastaví zavaděč. Po spuštění Linuxu dokonce budeš moct bez poblémů "hrabat" na oddíl NTFS. Jak to bylo s widlema a Linuxem, když se widle podělaly, nevím. Než stačily spadnout, dávno jsem se jich zbavil. :)
V instalátoru Vist vytvoř pouze odddíly pro Windows, zbytku si nevšímej a nech ho jako volné místo. Poté v instalátoru Linuxu toto volné místo využij a vytvoř oddíly dle potřeby.
Tiskni
Sdílej: