Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Mám pár jednoduchých otravných dotazů a prosil bych je prosím objasnit: Mám adresář pokus a v něm "ln -s /zdroj pokus/zdroj". Pokud napíšu "chown user:group pokus/zdroj", tak to ovlivní /zdroj, nikoliv symlink, což se dá podle dokumentace asi vypnout použitím no deference. Ale co udělá "chown user:group pokus -R"? Ovlivní vlastníka symlinku nebo umístění symlinku? Zkoušel jsem to a vypadá to, že to ovlivňuje jen symlink, nikoliv jeho odkaz. Je dobré při chown -R použít ještě --no-dereference nebo to není nutné a volba -R to už obsahuje? Jde mi o to, aby se to na různých systémech nechovalo jinak. A je nutné vůbec měnit vlastníky symlinků, když je stejně mohou vlastníci adresářů vymazat, i když není ten symlink jejich?
A co to chown -R a jeho vliv na soubory?
V adresáři /pokus mám adresář uvnitr a symlink uvnitr2, který odkazuje na /uvnitr2. Pokud dám chown pokus:pokus /pokus -R, změní se vlastník jen v /pokus nebo i v /uvnitr2, na který je v adresáři /pokus symlink?
chown (pokud vím) neumí měnit práva symlinků...Tiež som si to tak pamätal a kedysi to tak bolo. Ale pre istotu som si to teraz vyskúšal - a funguje - na jadre 2.6.27 a ext3.
root@amd64 ~ # ll a b -rw-r--r-- 1 dave root 0 2009-01-08 23:17 a lrwxrwxrwx 1 root root 1 2009-01-09 15:04 b -> a root@amd64 ~ # chown petr b root@amd64 ~ # ll a b -rw-r--r-- 1 petr root 0 2009-01-08 23:17 a lrwxrwxrwx 1 root root 1 2009-01-09 15:04 b -> aJak změnit přímo práva symlinku, to nevím.
-h, --no-dereference
affect each symbolic link instead of any referenced file (useful only on systems that can change the ownership of a symlink)
V info stránce se píše:
The following options modify how `chown' and `chgrp' traverse a hierarchy when the `--recursive' (`-R') option is also specified. [...] These options specify whether processing a symbolic link to a directory entails operating on just the symbolic link or on all files in the hierarchy rooted at that directory.
These options are independent of `--dereference' and `--no-dereference' (`-h'), which control whether to modify a symlink or its referent.
`-P' – Do not traverse any symbolic links. This is the default if none of `-H', `-L', or `-P' is specified.
Já z toho taky nejsem moudrý.
Teoreticky by měl změnit cíl odkazu /pokus/uvnitr2, tedy /uvnitr2, ale již ne soubory pod /uvnitr2.
Prakticky by bylo dobré, aby to nedělal, protože /uvnitr2 je mimo strom /pokus.
Zeptejte se vývojářů.
nic netraversovat
Ano, ale traverse není dereference. A je na to výslovně upozorněno.
Takže moje dilema není o zpracování obsahu adresáře /uvnitr2 skrze symlink, ale o tom, zda chown -R -P --dereference
bude, nebo nebude měnit vlastníka /uvnitr2 samotného.
`--no-dereference' Act on symbolic links themselves instead of what they point to. This is the default.
To záleží na tom či použiješ -L. Veď si to vyskúšaj.V adresáři /pokus mám adresář uvnitr a symlink uvnitr2, který odkazuje na /uvnitr2. Pokud dám chown pokus:pokus /pokus -R, změní se vlastník jen v /pokus nebo i v /uvnitr2, na který je v adresáři /pokus symlink?
Tiskni
Sdílej: