Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
openSUSE
Vložil jsem USB flash disk a odmontoval.
mkfs.vfat -F 32 -I /dev/sdc1
Výpis z terminálu:
user@autocont:~> mkfs.vfat -F 32 -I /dev/sdc1
bash: mkfs.vfat: command not found
user@autocont:~>
Kde dělám chybu?
Už to proběhlo. Ale musel jsem být root.
Jen to bylo moc rychlé. Asi to dělá rychlý formát bez zápisu (testu). Tedy vlastně výmaz bez protokolu chyb.
Lze to provést s testem a zápisem?
Jaký to má parametr?
A proč ? Obzvláště na flash kde by neměly být chyby (pokud není vadný čip).
Přišel za mnou uživatel Windows, že mu system nechce flash disk užívat ani formátovat. Protože jsem se už s tím jednou setkal (tehdy nebyla dostupná plná kapacita), tak jsem mu ji opětně formátoval. Zatím to pomáhá.
Ten přepis jsem chtěl vědět, protože (zase jiný důvod), zpravidla jim F-protem odvirovávám flash disk. Pokud je například zavirovaný a mají Avast, tak jim po zasunutí flashku zablokuje a Avast to nijak neche odvirovat. Zpravidla jim nevadí, že vše smáznu. A napadlo mne pro jistotu to přepsat formátováním.
Tiskni
Sdílej: