Byla vydána nová stabilní verze 7.9 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 146. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dle plánu byla vydána Opera GX pro Linux. Ke stažení je .deb i .rpm. V plánu je flatpak. Opera GX je webový prohlížeč zaměřený na hráče počítačových her.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.27.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.
Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na
… více »Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.
Byl zveřejněn program konference Installfest 2026. Konference proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13. Vstup zdarma.
Byla vydána Java 26 / JDK 26. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 10. Odstraněno bylo Applet API.
Byla vydána nová verze 260 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Odstraněna byla podpora skriptů System V. Aktualizovány byly závislosti. Minimální verze Linuxu z 5.4 na 5.10, OpenSSL z 1.1.0 na 3.0.0, Pythonu z 3.7.0 na 3.9.0…
Ahoj,,
podle tohoto návodu se snažím nainstalovat MailServer
http://www.gentoo.org/doc/en/qmail-howto.xml
Vše proběhlo bez potíží, ale mám problém s knihovnou: "libauthvchkpw.so"
Pokud nastartuji courier-authlib, tak se v logu objeví tato chyba:
/etc/init.d/courier-authlib restart
cat /var/log/messages
authdaemond: stopping authdaemond children
authdaemond: modules="authvchkpw", daemons=5
authdaemond: Installing libauthvchkpw
authdaemond: libauthvchkpw.so: cannot open shared object file: No such file or directory
Verze courier-authlib
courier-authlib-0.60.6
Neporadil by mi někdo, co s tím a jak to dát dopořádku ?
Děkuji
Podle mě nové verze courier-authlib už neobsahují modul pro vchkpw. Je potřeba použít nějakou starší verzi courier-authlib, což bohužel také znamená použít starší verzi courier-imap, protože ta nová se starší authlib nejede.
Zrovna tento týden jsem se s tím mořil při přenosu mailserveru na nové železo. Chtěl jsem zároveň aktualizovat i na nejnovější verzi courier imap a authlib, ale nakonec jsem se vrátil k imap 4.1.3, který tam běžel původně. Verzi authlib si bohužel nepamatuji, a na stroj v práci se můžu podívat až v pondělí, ale myslím, že to byla 0.57. Navíc při kompilaci zrovna toho modulu authvchkpw je potřeba opravit chybu ve zdrojáku.
Tak to nemám tedy pěkné vyhlídky 
Takže jak na to ?
Je několik možností:
no jo, jenze courier-authlib verze 0.59.x v portage nemam 
Já budu přecházet na dovecot, tam to bude bez problémů.
Takže problém je s POP3 ?
Umí se DOVECOT autorizovat přes vchkpw ?
Já taky nemám starší verzi authlib v rpm balíku a tak jsem si ji přeložil. Myslel jsem, že gentooisti rádi kompilují a nejakého toho configure - make - make install se nelekají 
Tiskni
Sdílej: