Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Dobrý den,
zakoupil jsem nový disk do NB a z velikosti cca 320GB mi zbylo na linux a data cca 280GB.
Chtěl bych tento disk rozdělit na:
a) /boot
b) /
c) /home
d) /usr/local
e) /data - kde disk data by slouzil pro muziku atd..
Chtěl bych se optat:
1) jestli toto rozdělení povazžujete za dobré, popř. co změnit
2) jak velké oddíly by měly být /boot a /
Děkuju
V adresáři /usr/local mám většinou programy, které nejsou součástí systému - matlab, vmware, slovniky atd.. Myslel jsem, že kdybych potřeboval systém teoreticky přeinstalovat, tak by mi tato část zůstala... Ale je fakt, že reinstalace je tak jednou za dva roky :).
Myslíte, že pro root partition / stačí 16GB? Není to málo..
díky
16 GB fpoho. IMHO by stačilo i 8 GB. (Sám mám 10 GB). Záleží na tom, kolik balíčků, které nejsou součástí distra, budeš používat navíc.
Já měl 15 a ke konci jsem po potýkal s nedostatkem. Teď mám 30 a pohoda.
Swap jsem zapomněl napsat, mám ho na samostatné partition.
Takže bych to udělal následujícím způsobem:
/boot 200MB
/Swap 4GB (RAM mám 4GB DDR2)
/root 30GB
/home 100GB
/mnt/data zbytek
cca 40GB na Windows - otazkou ale je jestli je to potreba, protoze jsem si docela zvyknul, ze kdy potrebuju Windows, tak je mam pod VMWarem. Ale nevim, jak funguje port COM a USB z windows přes VMW, když je VMW nainstalován na linuxu.
Instalovali byste zvlášt Windows nebo byste jej nechali pouze přes VMW, hry vůbec nehraju. Windows používám pouze na programování a na nějaké aplikace, které mi nefungujou pod linuxem (winem).
díky.
Ja delam:
Primary 500MB /boot
Primary LVM a na to co chces. Kdykoliv si muzes velikosti oddilu prispusobit.
Zacinam velikosti oddilu malou a kdyz potrebuji, zvetsim.
Ještě jsem se chtěl optat, jestli byste pro Matlab, VMWare atd.. měli samostatnou partition /usr/local/ nebo byste měli tyto data normálně na rootu /.
Diky
Tiskni
Sdílej: