Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Dobrý den, potřebuji vytvořit ve fedoře 10 konfigurák xorg.conf, aby byl zvolen ovladač Vesa a nevím jak na to. Může mi prosím někdo poradit?
Xorg -configureby mělo stačit (vytvoří
xorg.conf.new
).
1.) Ve fedoře není třeba konfigurák
2.) Pokud ho potřebujete tak si ho napiště ( vim xorg.conf ) a vložte tam co potřebujete.
Zkusel jsem vytvorit xorg.conf tak, ze jsem ho zkopiroval z ubunta a napsal jsem do sekce Device driver Vesa. Nic jineho jsem nemenil. Kdys jsem spustil Xorg, tak se na grafickem terminalu obevila akorat sediva zrnita obrazovka. Nevite co jsem udelal spatne?
jake je umisteni xorg.conf ve fedore? neni to take /etc/X11/ ?
na slackware se pro konfiguraci xorg pouzije xorgsetup prikaz, neni tento schodny pro xorg na kterykoli distribuci?
zkus to a pak zmen jen ovladac v xorg.conf na VESA, bude-li pouzit jinej
Ve Fidorce je myslím program setup, který ten xorg.conf nějak vytvoří. Jinak, xorg.conf sídlí v /etc/X11.
ZDAR!
Pokud byste mi pomohl najit ten program setup, moc byste mi pomohl ;)
ten nehledej, jen jej spust v terminalu
nevim, jestli to bude jen setup, jak nekdo uvedl. zkus xorgsetup
Tiskni
Sdílej: