Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Google představil novou doménu nejvyššího řádu: .meme. Viz například knowyour.meme nebo find.meme.
IKEA představila 3 senzory pro chytrou domácnost: senzor na dveře a okna PARASOLL, bezdrátový pohybový senzor VALLHORN a senzor úniku vody BADRING. Budou kompatibilní s Home Assistant?
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 13.0.0. Přehled novinek v oznámení.
Jde o to, co myslíš tim odstraněním woken. Grub by tam měl zůstat každopádně, jestli partišně (na místě oken) přidělíš jinej file systém, tak tam budeš mít jinej file systém. Grub je takovej správce, co se bude bootovat a tedy když nenajde na onom disku odkazujícím z menu grubu na bootování windows, tak by měl skočit zpět do menu grubu ... myslim si , mam zkušenost jen s tim, když grub nenajde vmlinuz/initrd na zmiňovaném místě v položce menu ...
Hm, já to myslel tak, že pokud uděláš jen tohle, tak zřejmě máš povolený ntfs disk pro zápis (?) a pořád Ti tam bude hledat linux ntfs ... tedy spíš bych čekal, že dáš fdisk, zvolíš pro danou partišnu jiný typ - 82 je swap, 83 linux nativní a je to. Potíže, když grub tam nenajde wokna? Stačí smazat z grub(menu).conf onen záznam pro wokna a je to. Plus samozřejmě upravit fstab.
Nic se nestane pokud nepřepíšeš MBR, a nebo pokud nesmažeš nějaký soubor co patří grubu.
Když vybereš položku windows pokusí se grub spustit ten zavaděč co na tom oddílu je a potom záleží jaký pozůstatek windowsího zavaděče tam zůstal. (Prostě jednoduše stačí tu volbu windows z konfigurace grubu smazat.)
Důležité je potom při instalaci dalšího OS aby ti nepřepsal MBR a tím smazal grub, když budeš instalovat jakékoliv windows tak ti MBR přepíší a potom musíš grub obnovit z live CD a pod....
Tiskni
Sdílej: