Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím,
mám router na internetové přípojce, přes který je domácí síť připojena do internetu pomocí NAT maškarády z jedné síťovky na druhou. OS je Debian 4. V současné době řeším možnost nasazení antiviru na router, který by kontroloval procházející data z/do internetu. A ještě lepší by bylo, kdyby uměl kontrolovat data pouze na vybraných portech (typicky 21, 80, 8080 atd..).
Zná někdo program vyhovující mým požadavkům? Případně máte i osobní zkušenosti?
Za veškeré rady budu vděčný. Ještě pro upřesnění mých schopností - nejsem člověk, který by měl IT v krvi, nicméně zvládám alespoň podle instrukcí většinu problémů. Za svůj největší dosavadní úspěch považuji zprovoznění lodální domény pro danou LAN v BINDu
Používáme ESET Gateway Security - je to sice komerční aplikace, ale funkce a nastavení je bez problémů, mají balíčky přímo pro Debian.
Možná lze použít i Squid + clamav...
Všechny kroky bych postupem času zvládnul. Nevadí, že je proces zdlouhavý, hlavní je funkčnost. Mohu Vás poprosit o uvedení konkrétních aplikací a o rámcový nástřel jak má vypadat provázanost s FW a antivirem?
Děkuji za navedení. Pro mě přichází v úvahu druhá varianta. Mám ještě jeden dotaz. Mohu na routeru zachovat současné nastavení NAT s maškarádou ve spojení s transparentním proxy serverem (ze začátku pro port 80 a posléze se uvídí)?
Tiskni
Sdílej: