Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Prave mi pravdepodobne zkolaboval RAID 1 v OpenSuSe. Oba disky se v biosu tvari OK, ale nabootovat jde jenom z jednoho.
Pri bootu to zkolabuje na tomhle (je to prepis, tak snad je to presne)
md: md1 stopped md: bind<sdb5> md: bind<sda5> md: md1: raid array is not clean -- starting background reconstruction raid1: raid set md1 active with 2 out of 2 mirrors md1: bitmap file is out of date (6 < 7) -- forcing full recovery md1: bitmap file is out of date, doing full recovery md1: bitmap initialisation failed: -5 md1: failed to create bitmap (-5) mdadm: failed to RUN_ARRAY /dev/md/1: Input/output error [to neni preklep fakt tam je /dev/md/1] Trying to manual resume from /dev/md3 .... [spousta bordelu kolem usb] .... resume device /dev/md3 not found (ignoring) Trying manual resume from /dev/md3 resume device /dev/md3 not found (ignoring) Waiting for device /dev/md1 to appear: ok invalid root filesystem -- exiting to /bin/sh $
mdadm --detail /dev/md1 vypisuje oba disky jako working. Jsem z toho dost zmateny, a nejak nevim co delat. md1 vypada byt root, ale nejak se vyparili ostatni particie (home, swap a boot), alespon cat /proc/mdstat je nevidi.
Takze po nabootovani z Live CD jsem prisel na to ze jediny, ktery je rozbity je md1 (t.j. root). Disky mrtve nejsou. Nicmene porad nevim co s tim.
Tady mam mensi problem. Kdyz se pokusim o --fail, tak mi to rekne "resource bussy". Kdyz dam stop tak to ztrati informace a fail mi rekne ze md1 nezna.
Mozna blby dotaz, ale z toho co mi mdadm vypisuje mam blby pocit ze mi to particii promaze.
Tak nepromazal a fsck pise clean.
S jednim diskem taky odmital najet (nejak mu vadilo ze mu tam ten disk chybi).
Po rozebrani, vytovreni noveho raidu s jednim diskem, pridanim druheho disku, synchronizaci, opetovnem rozebrani a vytvoreni ted uz s obema disky system konecne najel bez prolbemu.
Kazdopadne moc diky za nakopnuti smerem k vytvoreni noveho raidu. To byl klic k celemu problemu.
Njn smartmontools jsou pro mne velkou zahadou. Na vsech discich ktere jsem kdy mel mi po celou jejich zivotnost hlasili ze jsou pred selhanim, tak jsme je prestal pouzivat.
Nevim, mozna je chyba u mne ze jsem doted nepochopil co mam z tech udaju vlastne vycist.
Ty disky jsou oba ocividne v poradku (jinak by nejeli ostatni raid particie). Co se stalo bylo ze se nejak odsynchronizoval raid na root particii (divne, ale stalo se).
Tiskni
Sdílej: