Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Ahoj, s instalaci Linuxu nemam zadne skusenosti. Jsem tedy uplny zacatecnik a chtel bych zprovoznit nejaky linux (unix) + graficke prostredi na sestave, ktera bude vyuzivana pouze na internet: Pentium 75 Mhz,32 mb edo ram, 1,2 GB HDD,1 MB VGA, deska nevim, CD-Rom a FDD. Potreboval bych poradit ktery by system by byl nejvhodnejsi? Uvazuji o Slackware, Debian, DELI, Gentoo nebo FreeBSD? Ovsem nevim jake verze a nasel jsem jen jediny trochu srozumitelny navod na instalaci v CZ, a to tady:
http://www.debian.org/releases/woody/i386/ch-preparing.cs.html
Nevite o nejakem jednodussim navodu v cestine? Krok po kroku + navod na kompilaci toho KDE pro zacatecniky ? Diky vsem za rady
Aha. Ano vim, win 95 tam jsou. Pod RedHat 5.2 pobezi internet? Je bezpecny? Kdybych sehnal 64 MB ramku, rozchodil bych alespon Slackware? Nebo nestaci ani grafika,ani procesor? Díky
slackware tam rochodis v textu a rozhodne ne se sluzbama, jako je mysql, apache a cups najednou, chce-li s tim pak dale pracovat
pokud chces, zkus si slackware 9.1, slackware (nepletu-li se, i v novych verzich), stale podporuje architekturu 486, coz by tedy bylo dostacujici.
co se insstalace po te tyce, nema cenu instalovat KDE i GNOME, protoze je nevyuzijes a zaroven tim usetris misto na disku. zkusil bych proto nejaky ten fluxbox (jmenuje se tak, ze? :) ), nebo neco podobneho a nenarocneho.
co se redhatu tyce, mohl byt tam jet 7.2 - mozna i 9.0,. nejaky ten stary mandrake 10 by snad taky slapal. co se grafiky tyce, rovnou zapomen na nejaky KDE, GNOME, nebo xfce. bydes muset zkusit neco mene narocnyho
Casu mam malo jako kazdy normalni clovek :). Jeste se v tom tolik neorientuji, ale FreeBSD bude asi dobra volba. Graficke prostredi potrebuji. FreeBSD + IceWM bych vyzkousel... Diky
Jestli ten stroj umí bootování z cd/usb, tak si zkus vypálit/připravit live médium ... ať vidíš, jak to bude pomalé a zda Ti to za tu snahu stojí.
No tak 486DX4 mam taky:D, ale pentium 75 mhz je jiste vykonnejsi. Takze bych zkusil to live cd,at vidim jak mi to pobezi. Jen se jeste zeptam, staci live cd nabootovat z Cd-rom a uz nabehne system, nebo je tam jeste nejaky postup? Da se stahnout z nejakeho mirroru live verze linuxu i s graf prostredim + prohlizem? Treba ten DSL + Dillo nebo Slackware? Nebo se pote musi graf prostredi doinstalovat z balicku? Diky
ftp://ibiblio.org/pub/Linux/distributions/damnsmall/
Co z toho mam prosim stahnout? Nebo si mam do pc nakopirovat vsechny slozky a pak vypalit na cd? Diky
Ahoj, tak jsem to zkousel, ale nedozkousel. Proste nejde nabootovat CD-rom mechanika. V biosu to nikde neni. Zkousel jsem i jinou cdromku, ale nic. Kazdopadne PC jde do srotu :D Jinak Firefox by na tom asi nesel, pac bere okolo 25 mb ram, teda aspon na svym PC.
Ahoj. Ja bych na tvem miste asi LiveCD s 32MB RAM ani nezkousel. Hod tam nejaky linux, windowmaker a zkus ten firefox. Na tvem miste bych zkusil FreeBSD s Windowmakerem. Ale to je muj nazor. Je to rychly a svizny.
Tiskni Sdílej: