Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ahoj, s instalaci Linuxu nemam zadne skusenosti. Jsem tedy uplny zacatecnik a chtel bych zprovoznit nejaky linux (unix) + graficke prostredi na sestave, ktera bude vyuzivana pouze na internet: Pentium 75 Mhz,32 mb edo ram, 1,2 GB HDD,1 MB VGA, deska nevim, CD-Rom a FDD. Potreboval bych poradit ktery by system by byl nejvhodnejsi? Uvazuji o Slackware, Debian, DELI, Gentoo nebo FreeBSD? Ovsem nevim jake verze a nasel jsem jen jediny trochu srozumitelny navod na instalaci v CZ, a to tady:
http://www.debian.org/releases/woody/i386/ch-preparing.cs.html
Nevite o nejakem jednodussim navodu v cestine? Krok po kroku + navod na kompilaci toho KDE pro zacatecniky ? Diky vsem za rady
Aha. Ano vim, win 95 tam jsou. Pod RedHat 5.2 pobezi internet? Je bezpecny? Kdybych sehnal 64 MB ramku, rozchodil bych alespon Slackware? Nebo nestaci ani grafika,ani procesor? Díky
slackware tam rochodis v textu a rozhodne ne se sluzbama, jako je mysql, apache a cups najednou, chce-li s tim pak dale pracovat
pokud chces, zkus si slackware 9.1, slackware (nepletu-li se, i v novych verzich), stale podporuje architekturu 486, coz by tedy bylo dostacujici.
co se insstalace po te tyce, nema cenu instalovat KDE i GNOME, protoze je nevyuzijes a zaroven tim usetris misto na disku. zkusil bych proto nejaky ten fluxbox (jmenuje se tak, ze? :) ), nebo neco podobneho a nenarocneho.
co se redhatu tyce, mohl byt tam jet 7.2 - mozna i 9.0,. nejaky ten stary mandrake 10 by snad taky slapal. co se grafiky tyce, rovnou zapomen na nejaky KDE, GNOME, nebo xfce. bydes muset zkusit neco mene narocnyho
Casu mam malo jako kazdy normalni clovek :). Jeste se v tom tolik neorientuji, ale FreeBSD bude asi dobra volba. Graficke prostredi potrebuji. FreeBSD + IceWM bych vyzkousel... Diky
Jestli ten stroj umí bootování z cd/usb, tak si zkus vypálit/připravit live médium ... ať vidíš, jak to bude pomalé a zda Ti to za tu snahu stojí.
No tak 486DX4 mam taky:D, ale pentium 75 mhz je jiste vykonnejsi. Takze bych zkusil to live cd,at vidim jak mi to pobezi. Jen se jeste zeptam, staci live cd nabootovat z Cd-rom a uz nabehne system, nebo je tam jeste nejaky postup? Da se stahnout z nejakeho mirroru live verze linuxu i s graf prostredim + prohlizem? Treba ten DSL + Dillo nebo Slackware? Nebo se pote musi graf prostredi doinstalovat z balicku? Diky
ftp://ibiblio.org/pub/Linux/distributions/damnsmall/
Co z toho mam prosim stahnout? Nebo si mam do pc nakopirovat vsechny slozky a pak vypalit na cd? Diky
Ahoj, tak jsem to zkousel, ale nedozkousel. Proste nejde nabootovat CD-rom mechanika. V biosu to nikde neni. Zkousel jsem i jinou cdromku, ale nic. Kazdopadne PC jde do srotu :D Jinak Firefox by na tom asi nesel, pac bere okolo 25 mb ram, teda aspon na svym PC.
Ahoj. Ja bych na tvem miste asi LiveCD s 32MB RAM ani nezkousel. Hod tam nejaky linux, windowmaker a zkus ten firefox. Na tvem miste bych zkusil FreeBSD s Windowmakerem. Ale to je muj nazor. Je to rychly a svizny.
Tiskni
Sdílej: