Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Ahoj, s instalaci Linuxu nemam zadne skusenosti. Jsem tedy uplny zacatecnik a chtel bych zprovoznit nejaky linux (unix) + graficke prostredi na sestave, ktera bude vyuzivana pouze na internet: Pentium 75 Mhz,32 mb edo ram, 1,2 GB HDD,1 MB VGA, deska nevim, CD-Rom a FDD. Potreboval bych poradit ktery by system by byl nejvhodnejsi? Uvazuji o Slackware, Debian, DELI, Gentoo nebo FreeBSD? Ovsem nevim jake verze a nasel jsem jen jediny trochu srozumitelny navod na instalaci v CZ, a to tady:
http://www.debian.org/releases/woody/i386/ch-preparing.cs.html
Nevite o nejakem jednodussim navodu v cestine? Krok po kroku + navod na kompilaci toho KDE pro zacatecniky ? Diky vsem za rady
Aha. Ano vim, win 95 tam jsou. Pod RedHat 5.2 pobezi internet? Je bezpecny? Kdybych sehnal 64 MB ramku, rozchodil bych alespon Slackware? Nebo nestaci ani grafika,ani procesor? Díky
slackware tam rochodis v textu a rozhodne ne se sluzbama, jako je mysql, apache a cups najednou, chce-li s tim pak dale pracovat
pokud chces, zkus si slackware 9.1, slackware (nepletu-li se, i v novych verzich), stale podporuje architekturu 486, coz by tedy bylo dostacujici.
co se insstalace po te tyce, nema cenu instalovat KDE i GNOME, protoze je nevyuzijes a zaroven tim usetris misto na disku. zkusil bych proto nejaky ten fluxbox (jmenuje se tak, ze? :) ), nebo neco podobneho a nenarocneho.
co se redhatu tyce, mohl byt tam jet 7.2 - mozna i 9.0,. nejaky ten stary mandrake 10 by snad taky slapal. co se grafiky tyce, rovnou zapomen na nejaky KDE, GNOME, nebo xfce. bydes muset zkusit neco mene narocnyho
Casu mam malo jako kazdy normalni clovek :). Jeste se v tom tolik neorientuji, ale FreeBSD bude asi dobra volba. Graficke prostredi potrebuji. FreeBSD + IceWM bych vyzkousel... Diky
Jestli ten stroj umí bootování z cd/usb, tak si zkus vypálit/připravit live médium ... ať vidíš, jak to bude pomalé a zda Ti to za tu snahu stojí.
No tak 486DX4 mam taky:D, ale pentium 75 mhz je jiste vykonnejsi. Takze bych zkusil to live cd,at vidim jak mi to pobezi. Jen se jeste zeptam, staci live cd nabootovat z Cd-rom a uz nabehne system, nebo je tam jeste nejaky postup? Da se stahnout z nejakeho mirroru live verze linuxu i s graf prostredim + prohlizem? Treba ten DSL + Dillo nebo Slackware? Nebo se pote musi graf prostredi doinstalovat z balicku? Diky
ftp://ibiblio.org/pub/Linux/distributions/damnsmall/
Co z toho mam prosim stahnout? Nebo si mam do pc nakopirovat vsechny slozky a pak vypalit na cd? Diky
Ahoj, tak jsem to zkousel, ale nedozkousel. Proste nejde nabootovat CD-rom mechanika. V biosu to nikde neni. Zkousel jsem i jinou cdromku, ale nic. Kazdopadne PC jde do srotu :D Jinak Firefox by na tom asi nesel, pac bere okolo 25 mb ram, teda aspon na svym PC.
Ahoj. Ja bych na tvem miste asi LiveCD s 32MB RAM ani nezkousel. Hod tam nejaky linux, windowmaker a zkus ten firefox. Na tvem miste bych zkusil FreeBSD s Windowmakerem. Ale to je muj nazor. Je to rychly a svizny.
Tiskni
Sdílej: