V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Dobrý den,
jeden známý mě požádal, aby jsem mu naintaloval na notebook Linux, ale jelikož je to rodinný notebook, chce aby se Linux spustil jen když ve vnitř bude vloženo CD, na kterém bude nainstalovaný zavaděč. Já vím, že při instalaci by stačilo, dát instalaci zavaděče né do MBR, ale na CD, ale říkám si, že patrně bude chtít vyzkoušet více distribucí. V souvisosti s tím mě napadlo, jak vytvořit CD, které by obsahovalo GRUB a které by umělo detekovat OS nainstalované na PC automaticky, bez nutnosti cokoliv změnit v menu.lst a nabídnout jejich spuštění.
Nevíte někdo náhodou jak na to? Existuje na to nějaká utilita? A nebo je nutné napsat nějaký skript ručně a umístit ho na CD? A jestli ano v jakém jazyce? Assambler nebo C? A kam ho potom umístit a jak ho propojit se souborem menu.lst, který by potom vlastně neměl existovat a při spuštění nabootování z CD se automaticky vytvořit a držet se v RAM a zprostředkovat nabídku?
Možná moc otázek, ale myslím si, že tento dotaz není zbytečný, jelikož toto zajímá určitě spousty lidí.
Děkuji za podnětné rady
Vymejšlíš blbosti.
Prostě to jednoduše nejde tak jak si to představuješ CD není HDD.
1.) Buď si pořiď nějakou Live distribuci (chodí z DVD,CD - data můžeš mít i na HDD).
2.) Normálně si nainstaluj linux na PC a jako default v grubu nastav windows. (Takže po startu pokud několik sekund nevybereš jiný OS se spustí windows.)
...(Na tuhle radu snad nemá smysl ani reagovat)...
ale je presna ....
Pokud chceš grub schovat stačí přidat do jeho konfiguráku hiddenmenu a nastavit timeout na krátkou dobu a jaký OS se má jako default spustit. (default=0 timeout=5)
Taky bych hlasoval pro. Mám to tak taky nastavené, a když se uživatel poučí, že má zapnout pc/ntb a na nic nešahat, dokud mu nenaběhne přihlašovací dialog, je to naprosto v poho. Timeout grubu mám nastavený na tři vteřiny a vzhledem k tomu, jak často se ten počítač zapíná, si nemyslím, že by to zdržovalo.
A s flash diskem by to nešlo? Takový, na který by se ti vlezl grub seženeš za pár stovek, možná i míň. Pak by jen v BIOSu stačilo povolit bootování z USB.
Např. tento.
No máš pravdu s tím FLASH, určitě by odpadl problém s tím jak vytvořit a zapsat soubor. Na CD by to nešlo. Ale mám otázku: Jak docílit toho aby menu.lst nebylo statické, ale vytvořilo se podle toho jaké budou zjištěny systémy na PC. Jde mi o to aby to fungovalo automaticky bez nutnosti, grub neustále upravovat.
příklad:
Je tam Win a Mandriva a Debian - zobrazí se tedy možnosti zavedení těchto operačních systémů včetně jader. Ale pak se smaže Mandriva a pak se tam přidá ještě Suse. zobrazí se pak zavedení Mandrivy, Debianu a ( á je tady nový systém byl detekován přidá se do nabídky) Suse a nakonec Win. A kdyby se pak Mandriva smazala zobrazí se Debian, Suse a Win.
Jde o to jestli existuje něco takového a nebo je nutné grub nějak předělat?
Pokud budeš chtít přidat/ubrat systém z nabídky grubu, tak ti stačí upravit menu.lst na té flashce - grub si to menu z něho natáhne. Není třeba ho nijak přeinstalovávat. A co se té autodetekce týče - s tím neporadím, ale obávám se, že to nepůjde jen tak.
No autodetekce samozřejmě existuje. Když se instaluje Linux tak se provádí. Teď jde o to jak to je uděláno. Každopádně ten nesmysl, mě docelá zajímá.
Jestli správně chápu, o co vám jde, tak tohle si vcelku bez problémů ošéfují instalátory. Tj. když instalíte novou distribuci, instalátor se snaží uhodnout, co je už nainstalováno na jiných oddílech, a vytvoří vám odpovídající konfigurák grubu.
Tiskni
Sdílej: