Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
zdravim chlapci. mam jeden velky problem mam notebook toshiba a mam nainstalovany aj linux(ubuntu8.10)a aj win vista. mam s tym problem stale ked sa dostanem do linuxu a nieco nainstalujem alebo stiahnem cez net napr. vine ciako sa to vola. sustavne mi na windovse pokazi wifinu ale to len ovladac nejakym divnym sposobom. proste siete mi detekuje na win ale na ziadnu s nich ma nepripoji. vzdy vyhlasi nejaku chybu a mam dat detekovat problem. mam wifi realtek usb alobo nejak tak sa vola podotykam je integrovana.
souhlasim
ale jedna poznamka. pokud se jedna o windows, jako takove, tak to ti rozhodne nezavinil linux, ze ti to ve woknech nejde. pred nabootovanim do woken preci musis restartovat, tak ze po restartu se ti natahnou nove ovladace, ktere mas ve woknech, tkere nomohou byt take zadnym zpusobem afektovany z linuxu, nebot mas wokna na samostatnem disku nebo partition.
takze jak bylo jiz zmineno, problem bude s ovladacema (co chceme od vist, ze?) a nebo s hardwarem, se kterym si linux umi poradit, respektive problem obejit (hodne nepravdepodobne). takze bud preinstaluj ovladace, nebo scrapuj visty
Pokud vím, tak se ubuntu dá nainstalovat na oddíl s Windows, pokud to tak tazatel má, tak to může dělat bordel. (nikdy jsem to nezkoušel, tak nevím jak se to chová)
Ano, může se stát, že ovladač zapíše něco do epromky zařízení a v druhém systému to pak blbne. Občas tu někdo narazí na něco podobného s ethernetovými síťovkami.
Je jedno, zda je ubuntu na samostatné partišně nebo jako loop device v souboru na NTFS disku Vist, nepředpokládám, že by byl problém způsobem nekonzistentním NTFS pro rebootu do Vist.
Chtělo by to více informací o HW a pak kouknout na google.
Reset nemusí znamenat návrat nějaké nonvolatilní paměti do stavu od výrobce.
Takhle jsem mel jednou problem po instalaci Linuxu na notebook - pri vypinani poslal sitovce nejakej prikaz (asi ji rikal ze se ma vypnout) a Win to pak nerozdejchali (nebyly ji schopny zapnout).
Docasnim resenim byl patch jadra a pri vypinani nic sitovce noposilat (tak to asi delali Win)
Definitivni reseni pak bylo update ovaldace ve Win (nevjejsi ovladac uz s ni umel spravne pracovat) - takze bych doporucil zkusit update ovladace pro Win.
Tiskni
Sdílej: