Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Rozhoduji se mezi Ruby a Perlem.
Co by jste doporučili na běžné skriptování? A Proč?
Python určitě ne, něco co používá k rozlišování bloků něco co není vidět by mě asi připravilo o nervy.
Také jsem měl uvést, že mám rád syntaxi Cčka naproti tomu třeba Pascal nebo Delphi mě dost iritovalo.
Takže Perl vede syntaxí a rozšířením, ruby promyšlenějším návrhem. Ovšem nevím jak na tom bude Perl6 .
Otázka je co si představuješ pod pojmem běžné skriptování tj. jaké technologie by měli být dostupné v knihovnách, jaký rozsah budou mít skripty, kam budou určené a co budou dělat. To je dost zásadní, protože jinak je úplně jedno co použiješ, záleží na osobních preferencích.
Doporučil bych Ti Perl nebo Python. Perl kvůli tomu, že je již řadu let velice používaný tedy i výborně odladěný, existuje pro něj spousta knihoven a kvůli tomu, že odmítáš Python. Jinak až časem přestaneš řešit jak vypadá syntaxe, rozlišování bloků a podobné podružné věci, tak zkus Python, protože má vybudované již velice slušné zázemí a má našlápnuto nahradit Perl jednou pro vždy. )
Stačí se trochu rozhlédnout čím a jak se skriptuje v distribucích, to by Ti také mohlo pomoci. Ale stejně bude nejlepší, když si sám vyzkoušíš všechny Tvé akceptovatelné kandidáty sám, je to zkušenost k nezaplacení.
Ja pouzivam php aj na bezne skriptovanie.
A neuvazujete o PHP? Spousta knihoven syntaxe muze byt jako C.
Pro jednodussi veci staci shell a tradicni unix utility, pro text je vyborny gawk.
Ja bych doporucil Perl. Mam s nim narozdil od Ruby skusenosti. Pise se v nem dobre. Ale varuji, pokud-li nemas zazitou programatorske navyky na cistotu kodu, muzes mit velky problem s udrzenim citelnosti hlavne pro ostatni.
Tak jsem ještě googlil a hrál si s oběma jazyky. No a dám přednost Perlu. Vzhledem k tomu, že jsem dřív lehce programoval v C tak si myslím, že návyky mám dobré (díky Heroutovi).
Objektově orientovaný přístup mi stejně moc neříká. A pokud se jednou vrhnu i na web tak Perl bude asi užitečnější než Ruby. No a na pořádné programování stejně opráším C .
Jinak všem děkuji za příspěvky.
perlovsky Catalyst je vyborny
Tiskni
Sdílej: