V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Rozhoduji se mezi Ruby a Perlem.
Co by jste doporučili na běžné skriptování? A Proč?
Python určitě ne, něco co používá k rozlišování bloků něco co není vidět by mě asi připravilo o nervy.
Také jsem měl uvést, že mám rád syntaxi Cčka naproti tomu třeba Pascal nebo Delphi mě dost iritovalo.
Takže Perl vede syntaxí a rozšířením, ruby promyšlenějším návrhem. Ovšem nevím jak na tom bude Perl6 .
Otázka je co si představuješ pod pojmem běžné skriptování tj. jaké technologie by měli být dostupné v knihovnách, jaký rozsah budou mít skripty, kam budou určené a co budou dělat. To je dost zásadní, protože jinak je úplně jedno co použiješ, záleží na osobních preferencích.
Doporučil bych Ti Perl nebo Python. Perl kvůli tomu, že je již řadu let velice používaný tedy i výborně odladěný, existuje pro něj spousta knihoven a kvůli tomu, že odmítáš Python. Jinak až časem přestaneš řešit jak vypadá syntaxe, rozlišování bloků a podobné podružné věci, tak zkus Python, protože má vybudované již velice slušné zázemí a má našlápnuto nahradit Perl jednou pro vždy. )
Stačí se trochu rozhlédnout čím a jak se skriptuje v distribucích, to by Ti také mohlo pomoci. Ale stejně bude nejlepší, když si sám vyzkoušíš všechny Tvé akceptovatelné kandidáty sám, je to zkušenost k nezaplacení.
Ja pouzivam php aj na bezne skriptovanie.
A neuvazujete o PHP? Spousta knihoven syntaxe muze byt jako C.
Pro jednodussi veci staci shell a tradicni unix utility, pro text je vyborny gawk.
Ja bych doporucil Perl. Mam s nim narozdil od Ruby skusenosti. Pise se v nem dobre. Ale varuji, pokud-li nemas zazitou programatorske navyky na cistotu kodu, muzes mit velky problem s udrzenim citelnosti hlavne pro ostatni.
Tak jsem ještě googlil a hrál si s oběma jazyky. No a dám přednost Perlu. Vzhledem k tomu, že jsem dřív lehce programoval v C tak si myslím, že návyky mám dobré (díky Heroutovi).
Objektově orientovaný přístup mi stejně moc neříká. A pokud se jednou vrhnu i na web tak Perl bude asi užitečnější než Ruby. No a na pořádné programování stejně opráším C .
Jinak všem děkuji za příspěvky.
perlovsky Catalyst je vyborny
Tiskni
Sdílej: