V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Rozhoduji se mezi Ruby a Perlem.
Co by jste doporučili na běžné skriptování? A Proč?
Python určitě ne, něco co používá k rozlišování bloků něco co není vidět by mě asi připravilo o nervy.
Také jsem měl uvést, že mám rád syntaxi Cčka naproti tomu třeba Pascal nebo Delphi mě dost iritovalo.
Takže Perl vede syntaxí a rozšířením, ruby promyšlenějším návrhem. Ovšem nevím jak na tom bude Perl6 .
Otázka je co si představuješ pod pojmem běžné skriptování tj. jaké technologie by měli být dostupné v knihovnách, jaký rozsah budou mít skripty, kam budou určené a co budou dělat. To je dost zásadní, protože jinak je úplně jedno co použiješ, záleží na osobních preferencích.
Doporučil bych Ti Perl nebo Python. Perl kvůli tomu, že je již řadu let velice používaný tedy i výborně odladěný, existuje pro něj spousta knihoven a kvůli tomu, že odmítáš Python. Jinak až časem přestaneš řešit jak vypadá syntaxe, rozlišování bloků a podobné podružné věci, tak zkus Python, protože má vybudované již velice slušné zázemí a má našlápnuto nahradit Perl jednou pro vždy. )
Stačí se trochu rozhlédnout čím a jak se skriptuje v distribucích, to by Ti také mohlo pomoci. Ale stejně bude nejlepší, když si sám vyzkoušíš všechny Tvé akceptovatelné kandidáty sám, je to zkušenost k nezaplacení.
Ja pouzivam php aj na bezne skriptovanie.
A neuvazujete o PHP? Spousta knihoven syntaxe muze byt jako C.
Pro jednodussi veci staci shell a tradicni unix utility, pro text je vyborny gawk.
Ja bych doporucil Perl. Mam s nim narozdil od Ruby skusenosti. Pise se v nem dobre. Ale varuji, pokud-li nemas zazitou programatorske navyky na cistotu kodu, muzes mit velky problem s udrzenim citelnosti hlavne pro ostatni.
Tak jsem ještě googlil a hrál si s oběma jazyky. No a dám přednost Perlu. Vzhledem k tomu, že jsem dřív lehce programoval v C tak si myslím, že návyky mám dobré (díky Heroutovi).
Objektově orientovaný přístup mi stejně moc neříká. A pokud se jednou vrhnu i na web tak Perl bude asi užitečnější než Ruby. No a na pořádné programování stejně opráším C .
Jinak všem děkuji za příspěvky.
perlovsky Catalyst je vyborny
Tiskni
Sdílej: