Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Ahoj! Nainstaloval jsem Archa a teď mám problém s dělením disku. Mám v PC 2 disky, kde na jednom je Windows XP a na druhém Arch.
Arch mi nabízí pro instalaci zavaděče toto:
/dev/sda
/dev/sdb
/dev/sda1
/dev/sdb1
/dev/sdb2
/dev/sdb3
/dev/sdb4
Kam mám nainstalovat GRUB?
Když zvolím /dev/sda tak se mě to v dalším kroku zeptá na root partition.... Zkoušel jsem všechno možné, ale pokaždé to skončí errorem, že grub nelze nainstalovat.
Ve výchozím stavu je v té řádce napsáno /dev/sda3 ale já sda3 nemám! To samé je zapsáno u položky "Arch" v menu.lst
grub potřebuje vidět /boot partišnu. Nevím jestli nemůže mít problém, že /boot je na /dev/sdbX a MBR je v /dev/sda. Když tak skus MBR grubu zapsat na /dev/sdb a v BIOSu nastavit bootování z druhého disku.
Problém je že jsi v BIOSu asi prohodil pořadí botování.
Jednoduché řešení neodkazovat se na disky pomocí /dev/něco ale pomocí uuid takže přepiš všechny odkazy na UUID pak je jedno k jakému zařízení je HDD připojen. (A nebo to přepiš na správný /dev/sdX ovšem po bootu se to může zase změnit záleží na pořadí botování a na pořadí zavádění modulů pro řadiče HDD.)
Tohle ale neovlivním.... GRUB nejde nainstalovat při instalaci sytému a já prostě na prvním místě v BIOSu mít "CD-ROM" musím, jinak mi to nezačně bootovat instalační medium...
Ještě připadá možnost, že sme si nerozuměli...
Tuším že na mě vybaflo "Overlord" naposled když jsem Arch používal, byla stable verze "Dont Panic" Takže jsem z toho trochu nesvůj..
vyřešeno.... Je to docela zvláštní... Vypnul jsem počítač, teď to znovu celé nainstaloval a GRUB už neremcá. Takže vyřešeno. Předtím jsem si všiml, že zapsal něco špatně do menu.lst, protože teď tam v umístění kernelu byla delší řádka než předtím
Tiskni
Sdílej: