Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
po dlouholete praci na win xp sem chtel linux a na neakem webu psali ze to neslape na NTFS a ja mam NTFS na vsech discich co s tim?? omlouvam se jestli je to blby dotaz jsem LAMA.diky
to je co za blbost?! predsa nic formatovat nemusi. a uz vobec nemusi prist o data, jedine ze by si to vyslovene zelal
Ale ale... http://www.google.com/search?q=linux+loopback+boot. Myslím. že hned první odkaz popisuje vytvoření (velikého) souboru v nějakém filesystému, ve kterém bude schovaný jiný filesystém. Ten ovšem musí někdo "formátovat" - vytvořit.
Rovněž ale lze nainstalovat linux na již stávající FAT32 s Windows a divil bych se, kdyby to nešlo i na NTFS. Jde jen o to to umět. Starší distribuce, Mandrake, jestli se nepletu, umožňovaly nainstalovat Linux na partition s Windows. Má to ovšem i nevýhody, ale o tom třeba někdy příště.
Udelal bych to jinak. Na jednom disku bych promazal co pujde a rozdelil ho, bud v nejakem nastroji pro win, nebo primo nastrojema linuxu pri instalaci.
Na tento oddil bych nainstaloval linux a zbyle disky (oddily), ktere jsou na ntfs primountovat do linuxu. Linux nelze nainstalovat na ntfs (i kdyz tim si nejsem uplne jisty, mozna to nekdy nekdo experimentalne zkousel a treba to jde, ale do ferari byste si taky nedali motor ze skodovky), ale linux s ntfs pracovat umi velice dobre. Soucasti vetsiny distribuci je ntfs-3g ovladac, ktery prave toto umoznuje.
to prirovnani se mi moc nelibilo. to vyznelo jako NTFS = ferrari, Linux=motor ze skodovky. spis bych to rekl obracene. bylo by fajn hodit do skodovky motor z ferrari, ale proste to nejde
ale k dotazu
ja jsem zacinal na slackware jako uplnej novacek, tkerej o linuxu nic nevedel, jen slysel, ze je lepsi nez wokna. krome problemu s prvni isntalaci jsem se v systemu naucil pracovat.
klidne bych tedy slackware doporucil. opravdu se v nem da hodne naucit. ze stejneho duvodu bych doporucil i DEBIAN (z vlastni zkusenosti) a i UBUNTU podle reakci na nej.
pokud vsak tazatel chce mit co nejjednodussi spravu systemu (chapejme bez nutnosti znat podrobnosti) a mit moznost si vsechno naklikat, jak jest zvykem z woken, pak bych
doporucoval mandrivu, suse. nakonec i ve slackware jsou graficke utilitky pro konfiguraci systemu, ale ne uplne pro vsechno. mandriva a suse mi pripadaji pro zacatecnika vhodne
z tohohle hlediska
nakonec stejne budes pouzivat to, co ti bude vyhovovat a verim, ze si casem vyzkousis (urcite budes chtit a mit chut) i jine distribuce
tohle sem nepatrilo, prosim o smazani
odpovidal jsem v jednom prispevku na 2 ruzne dotazy. ja uz jsem fakt vul. to je prepracovanim
Je to mysleno tak, ze k linuxu NTFS zkratka nepatri. Linux=ferrari NTFS=motor ze skodovky
Mám asi měsíční náskok . Do začátku my pomohlo tohle http://www.linuxexpres.cz/praxe/pruvodce-linuxem Najdeš tam všechno od výběru distribuce až po rozdělení disků. Jako jedna z možností se nabízí defragmentace, následné vytvoření oddílů pomocí live CD, dá se to udělat bez ztráty dat ve woknech(ty zůstanou plně funkční) následná instalace zvolené distr. Nakonec je potřeba ještě upravit GRUB bez toho neuvidíš wokna při startu. Jak na to by se mělo najít v návodech na stránkách tvojí distribuce. Ať to šlape.
Oddíly nemusíte dělat livkem, to umí i instalátor. Defragmentace před instalací je samozřejmě žádoucí, zálohování dat před počátkem instalace se důrazně doporučuje. Instalátor taky většinou ty Windows dokáže detekovat a položku pro ně přidá do GRUBu sám, následné štelování GRUBu tedy nejspíš nebude potřeba.
problem muze byt v tom, ze defragmentace nehodi vse skutecne na zacatek disku. kazdopadne je pravdou, ze instalatory napriklad v mandrive maji moznost vyplnit zbyvajici volnou cast
disku dle potreby. v tomto pripade je tedy pravdepodobne, ze zadna data z NTFS oddilu nebudou ztraceny
nedavno jsem v nektere diskusi cestl neco o tom, ze snad GENTOO se da intalovat i na NTFS oddil. nevim vsak, co je na tom pravdy
"problem muze byt v tom, ze defragmentace nehodi vse skutecne na zacatek disku" - však taky píšu, že zálohování dat před začátkem instalace se důrazně doporučuje.
Tiskni
Sdílej: