Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím,
mám problém s Ekigou, pokaždé, když s někým navážu spojení na volání, tak počítač asi napíše, že nemůže najít mikrofon. Zkoušel jsem nahrávání zvuku a funguje. Problém u Ekigy je, že navážu spojení a počítač začne pracovat naplno, myš se seká a musím restartovat natvrdo PC a účastník na druhém pc taky. Máme archlinux.
Nastavení zvuku u ekigy je HDA Intel (PTLIB/ALSA)
Děkuji za rady.
Nashledanou.
Nebyl by od věci nějaký log / chybová hláška co ekiga vypíše? Zapněte Ekiga pomocí terminálu a výsledek pastněte.
Ekigu sme nasadzovali do jedného callcentra na integrovaných zvukovkách intel-hda (dosky ASUS P5KPL-AM a P5KPL-VM) a chcelo to veľa nervov, kým to začalo chodiť. Tie intelovské zvukovky sa navzájom líšia v nejakých drobných detailoch, takže v jednom prípade to chcelo dopísať do /etc/modprobe.d/alsa jeden riadok "options snd-hda-intel ..." (viem zistiť presnejšie v pondelok). V druhom prípade to chcelo viac "čarovania" - na Volume control paneli v Gnome bolo treba v preferences pozaškrtávať ďalšie možnosti - nejaké zariadenie na nahrávanie, a ešte úplne na konci ďalšie options. Potom v tom Volume control pribudnú ďalšie záložky, tam treba v options zmeniť Mic source (alebo tak nejak). V ekige potom ešte bolo treba v Preferences / Devices / Audio devices nastaviť input aj output z "Default" na "Intel HDA", vtedy sa rozbehli odchádzajúce hovory. Na prichádzajúce hovory zase bolo treba v Preferences / General / Sound events tiež zmeniť zariadenie z Default na "Intel HDA", lebo zvuk prichádzajúceho hovoru inak zablokoval celú zvukovku a potom Ekiga nadávala, že nevie vytvoriť komunikačný kanál. Stabilite tohto riešenia potom ešte významne pomohlo preflashovanie BIOSu na doskách - asi boli zabugované, ako väčšina intelov teraz.
Bohužiaľ tieto krkolomné rady zrejme platia na tie 2 dosky čo som písal, u iných možno bude treba iné krkolomné riešenia. Treba skúšať, skúšať a skúšať - keď som sa s tým moril už druhý deň, tak som tiež neveril, že niečo z toho čo som nastavoval má ešte zmysel - a vtedy sa to zrazu rozbehlo. Každopádne - ak by som to mal riešiť teraz, tak začnem updatom BIOSu. Prajem pevné nervy.
Mám nejnovější BIOS co můžu mít. Zkusil jsem různé nastavení. Jsem zapnul správce úloh a pozoroval ekigu, při spojení , si řekneme s druhým člověkem 2 slova a potom ekiga zabere celou pamět co mám, vzala si 1,2GB a musel jsem to sestřelit přes terminál, který byl na to předem připravený. :)
Zkoušel jsem echo test a ten jede bezproblému, jenom slyším divnou ozvěnu.
Tiskni
Sdílej: