Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Konference OpenAlt 2024 – jedinečné fórum, kde se každoročně sdružují lidé se zájmem o vývoj a využití svobodného a otevřeného softwaru a hardwaru, tvorbu, zpracování a zpřístupňování otevřených dat, svobodný přístup k informacím a vzdělávání – hledá přednášející, dobrovolníky a partnery. Konference proběhne 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Vstup je zdarma.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.10 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.11. Z Vídně, jelikož tam zítra začíná Open Source Summit Europe. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.
Grocy je open source ERP systém. Ne však pro plánování zdrojů v podnicích ale v domácnostech. Spravovat lze zásoby, povinnosti a úkoly. Vytvářet nákupní seznamy. Ověřovat dostupnost surovin pro recepty. Plánovat jídelníčky. Vyzkoušet lze online demo. Vývoj probíhá na GitHubu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Problém je na první pohled jednoduchý - čas od času začne systém hrozně lagovat, děje se to s určitou pravidelností, vždycky když běží cirka 3 hodiny, začne se cukat myš a celý systém se výrazně zpomalí. Pomáhá jen vytáhnout z AC a baterie. Pokud se pokouším systém vypnout, dostávám hlášky jako "Disabling IRQ #16", také selhává ukončení rpcbind a zaznamenávání systému. Pokud poté počítač hned zapnu, stejná situace se opakuje už okolo patnácti minut. Zajímavé však je že pokud jej nechám tak pět minutek "vychladnout", zase se to začne dít okolo tří hodin. Čím to je? Podle hlášek bych tipoval hardware, ale zase na druhou stranu takováhle pravidelnost mi vskutku nejde do hlavy...
Všem potenciálním rádcům dopředu děkuji
S největší pravděpodobností to bude teplotou. lm_sensors a hddtemp začnou vždycky po těch třech a více hodinách hlásit zvýšené teploty. Četl jsem také v bugzille že na Lenovech to špatně větrá kvůli chybě v jádře. Proto by mě zajímalo, jestli se nedá větráček nějak manuálně ovládat, popř. jej zesynchronizovat s nějakým čidlem aby se spustil vždy po určité teplotě.
Díky
Ne, mám tam jen tu odlehčenou variantu, protože mám kartu od ATi. Vlastně se mi celkovo nelíbí ten směr kterým se Fedora vyvíjí, ale Ubuntu mi nesedlo a tak nějak se mi nechce přesouvat na jinou distribuci. Jinak máte pravdu, já to mám u svého Lenova v /proc/acpi/ibm/fan a ty levely tak fungují. Napsal jsem si na to program který čte hodnoty ve stejném adresáři, v souboru thermal, kde první hodnota je hodnota procesoru. Nastavil jsem si aby se při 48C zaply větráky na sedmičku, tedy na maximum, a při čtyřicítce se opět hodily na "auto", ale ten auto režim to vůbec nezvládá. Teď čelím problému - jak spustit ten můj .sh skript se superuživatelskými privilegii při spuštění stroje. gksu nemám a sudo nefunguje, jedině a pouze root může nastavení tohoto druhu změnit, tj, su a pak ./vetrani, ale chtěl bych to zautomatizovat. Nepřišel jsem na to jak to zrealizovat v GNOME přes Sezení.
Nějaká pomoc?
Ne, mám tam jen tu odlehčenou variantu, protože mám kartu od ATi.No s většinou ATI čipů by to právě mělo fungovat.
jak spustit ten můj .sh skript se superuživatelskými privilegii při spuštění stroje./etc/rc.local ?
sudo nefungujeTak si ho nastav podle svých představ (editací /etc/sudoers pomocí visudo)
Aha. Já myslel že myslíte Plymouth. Grafický mód grubu nepoužívám, podle mě to příliš zdržuje. Mám nastavený timeout na 0 a vyhovuje to tak.
Zkusil jsem upravit menu.lst jak jste říkal, ale beze změny. Po grubu převezme proces Plymouth, a ten probíhá pořád stejně, bez kernel mode setting se na to nedá sice dívat, ale to je irelevantní. Problém ovšem vyvstává s tím spouštěním toho skriptu na větráčky > sice jsem upravil /etc/rc.local, a skript se možná i spustí, ale nevykonává. Měl by spustit GTK aplikaci která se o toto stará, ale po přihlášení tato aplikace neběží. Po manuálním spuštění běží normálně v tray. Starý skript který echoval byl neefektivní, protože nešel zacyklit.
No to je dáno tím že většina grafických karet nepodporuje kernel mode setting. Mě to taky funguje na novějším PC, kde je karta nVidia, prakticky veškeré karty od nVidia toto podporují. Ale jakmile je někde ATi popř. takové ty integrované od Intelu (případ mého Lenova) tak tam je opravdu ta splašená čára.
Jinak problém byl vyřešen, dal jsem vlastníka souboru uživatele root a nastavil setuid bit. Nyní to funguje bez problémů.
Tím "prakticky veškeré karty od nVidia" jsem samozřejmě myslel veškeré >novější< karty.
No já tedy nevím ale všude jsem četl že to s nVidiemi funguje a taky že ano, v druhém ntb mám ATi Mobility Radeon X1700 a nic, přitom to utáhne bez problémů vše ostatní. Jinak v počítači mám tuším nVidia 6800GT, ale ruku do ohně bych za to nedal, nepamatuji si to přesně.
noirqdebug
předaný jádru při bootu.
Tiskni Sdílej: