Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Problém je na první pohled jednoduchý - čas od času začne systém hrozně lagovat, děje se to s určitou pravidelností, vždycky když běží cirka 3 hodiny, začne se cukat myš a celý systém se výrazně zpomalí. Pomáhá jen vytáhnout z AC a baterie. Pokud se pokouším systém vypnout, dostávám hlášky jako "Disabling IRQ #16", také selhává ukončení rpcbind a zaznamenávání systému. Pokud poté počítač hned zapnu, stejná situace se opakuje už okolo patnácti minut. Zajímavé však je že pokud jej nechám tak pět minutek "vychladnout", zase se to začne dít okolo tří hodin. Čím to je? Podle hlášek bych tipoval hardware, ale zase na druhou stranu takováhle pravidelnost mi vskutku nejde do hlavy...
Všem potenciálním rádcům dopředu děkuji
S největší pravděpodobností to bude teplotou. lm_sensors a hddtemp začnou vždycky po těch třech a více hodinách hlásit zvýšené teploty. Četl jsem také v bugzille že na Lenovech to špatně větrá kvůli chybě v jádře. Proto by mě zajímalo, jestli se nedá větráček nějak manuálně ovládat, popř. jej zesynchronizovat s nějakým čidlem aby se spustil vždy po určité teplotě.
Díky
Ne, mám tam jen tu odlehčenou variantu, protože mám kartu od ATi. Vlastně se mi celkovo nelíbí ten směr kterým se Fedora vyvíjí, ale Ubuntu mi nesedlo a tak nějak se mi nechce přesouvat na jinou distribuci. Jinak máte pravdu, já to mám u svého Lenova v /proc/acpi/ibm/fan a ty levely tak fungují. Napsal jsem si na to program který čte hodnoty ve stejném adresáři, v souboru thermal, kde první hodnota je hodnota procesoru. Nastavil jsem si aby se při 48C zaply větráky na sedmičku, tedy na maximum, a při čtyřicítce se opět hodily na "auto", ale ten auto režim to vůbec nezvládá. Teď čelím problému - jak spustit ten můj .sh skript se superuživatelskými privilegii při spuštění stroje. gksu nemám a sudo nefunguje, jedině a pouze root může nastavení tohoto druhu změnit, tj, su a pak ./vetrani, ale chtěl bych to zautomatizovat. Nepřišel jsem na to jak to zrealizovat v GNOME přes Sezení.
Nějaká pomoc?
Ne, mám tam jen tu odlehčenou variantu, protože mám kartu od ATi.No s většinou ATI čipů by to právě mělo fungovat.
jak spustit ten můj .sh skript se superuživatelskými privilegii při spuštění stroje./etc/rc.local ?
sudo nefungujeTak si ho nastav podle svých představ (editací /etc/sudoers pomocí visudo)
Aha. Já myslel že myslíte Plymouth. Grafický mód grubu nepoužívám, podle mě to příliš zdržuje. Mám nastavený timeout na 0 a vyhovuje to tak.
Zkusil jsem upravit menu.lst jak jste říkal, ale beze změny. Po grubu převezme proces Plymouth, a ten probíhá pořád stejně, bez kernel mode setting se na to nedá sice dívat, ale to je irelevantní. Problém ovšem vyvstává s tím spouštěním toho skriptu na větráčky > sice jsem upravil /etc/rc.local, a skript se možná i spustí, ale nevykonává. Měl by spustit GTK aplikaci která se o toto stará, ale po přihlášení tato aplikace neběží. Po manuálním spuštění běží normálně v tray. Starý skript který echoval byl neefektivní, protože nešel zacyklit.
No to je dáno tím že většina grafických karet nepodporuje kernel mode setting. Mě to taky funguje na novějším PC, kde je karta nVidia, prakticky veškeré karty od nVidia toto podporují. Ale jakmile je někde ATi popř. takové ty integrované od Intelu (případ mého Lenova) tak tam je opravdu ta splašená čára.
Jinak problém byl vyřešen, dal jsem vlastníka souboru uživatele root a nastavil setuid bit. Nyní to funguje bez problémů.
Tím "prakticky veškeré karty od nVidia" jsem samozřejmě myslel veškeré >novější< karty.
No já tedy nevím ale všude jsem četl že to s nVidiemi funguje a taky že ano, v druhém ntb mám ATi Mobility Radeon X1700 a nic, přitom to utáhne bez problémů vše ostatní. Jinak v počítači mám tuším nVidia 6800GT, ale ruku do ohně bych za to nedal, nepamatuji si to přesně.
noirqdebug
předaný jádru při bootu.
Tiskni
Sdílej: