Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Mám KDE 3.5.10 a v něm pár aplikací využívajících qt4. Chtěl bych, aby se tyto aplikace zobrazovaly pěkně hezky s Oxygen theme. Dokud jsem měl paralelně nainstalované KDE4, tak to fungovalo. Nyní jsem cele KDE4 smazal a zachoval pouze těch pár nejdůležitějších balíků, co byly potřeba pro provoz. Bohužel aplikace v qt4 jsou nyní ošklivé, hranaté. Nevíte který balík mám nainstalovat?
Mám Gentoo. Zkoušel jsem balík kde-base/kdebase-desktoptheme, ale nepomohl.
Myslím že by mělo stačit smazat soubor ~/.config/Trolltech.conf, grafika pak sice nebude vypadat jako v KDE4 ale nebude to tak ošklivě hranatý.
Dík, moc to nefunguje a já bych přesto preferoval přímo to Oxyen theme.
qtconfig mi umožní měnit témata pro běžné Qt4 aplikace (smplayer, vbox), takže nevypadají nakonec hranatě, pouze ktorrent je pořád ošklivý. Bohužel mezi tématy nabízenými qtconfigem Oxygen není, i když by teoreticky měl být nainstalovaný (viz ten balík v prvním postu).
kdebase-runtime
Netušíš, který balík tomu odpovídá v Gentoo?
KMNAME="kdebase-runtime" KMMODULE="desktoptheme"hmm podle toho soudim ze uz to mas instalovany, takze nechapu proc to nejde, mozna to ma jeste nejakou zavislost nevim
Zkusím prostě celý základní KDE4 kde-base/kdebase-meta a uvidím.
Tak jsem využil poprvé portage sets a nainstaloval @kdebase-4.2. Pomohlo to, oxygen funguje. Sice to byla daň 60 balíků v systému navíc, ale co bych pro vzhled neudělal
Tak konečně:) Balík, který obsahuje qt4 Oxygen theme, se jmenuje kstyles. Další balíky nejsou potřeba, pouze to co si vyžádá sám program při instalaci (v mém případě ktorrent, asi 4 nebo 5 dalších).
Osobně jsem použit kstyles:4.1, oxygen ve 4.2 má změněné scrollbary a ty se mi už tak nelíbí
Tiskni
Sdílej: