Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Dobrý deň, ako blokujete prístup do internetu cez freeproxy, ktoré komunikujú cez https protokol? Týmto spôsobom užívatelia obchádzajú pravidlá surfovania nadstavené v squide. Ďakujem.
Blokovat https
Zajímalo by mě, jaký problém chcete tím blokováním vyřešit. Mám zkušenosti, že s tím jsou jen problémy, a jakákoliv cenzura nepřispívá k vzájemným vztahům.
exe
soubor a ručně ho spustí, zakažte spouštění neautorizovaných programů. Pokud chcete uživatelům blokovat na proxy přístup k některým serverům, blokujte jim ho. Ale nevymlouvejte se, že je to kvůli virům.
V podstatě máte pravdu a já bych taky použil toto řešení jako dost dobré na místo filtrování webu.
Na druhou stranu je třeba si připustit, že někdo považuje za hrozbu i keylogger, který nepřežije relaci.
Taktéž se obávám, že ve Windows vždy zůstanou nějaké adresáře, kam uživatel musí mít právo zapisovat i odkud musí mít právo spouštět. Viděl jsem podobně zabezpečený systém na královehradecké lékařské fakultě a stačila mi hodina na nalezení takového slabého místa.
I když teoreticky by to zabezpečit jít mělo. Třeba vzdálený desktop Ulteo používá Linux se SELinuxem a tam se mi nepodařilo propašovat žádný binární kód.
Tiskni
Sdílej: