Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím.
Nainstaloval jsem si office 2007 pomoci crossover na linux a všechno funguje dobře, až na psaní pouze háčků, nikoliv čárek, ty naopak fungují. Když stisknu jednu z kláves ě š č ř ž, nebo pouze shift+háček, tak se mě ten znak v tom wordu prostě neobjeví, ani kurzor neposkočí na další znak. Prostě mi ms word ignoruje výše zmíněné znaky, když to tak řeknu. Snažil jsem se to vyřešit přes locales, ale vůbec to nepomohlo. Word mám nastavení kompletně česky tzn. české menu, oprava chyb, atd.
Nesetkal se s tímto problémem už někdo? Jsem z toho zoufalý, protože na MS word jsem si zvykl a když už ho na tom linuxu mám, tak bych chtěl psát i háčky.
Mohlo by to být špatným druhem písma nebo nějaké problémy taky způsobovalo nastavení jazyků v nastavení/oblíbené/jazykové prostředí zkus smazat vše kromě češtiny .
Já jsem to zkoušel ve wine a tam mi to jde v pořádku.
Dík za reakci. Zkusil jsem to, ale mam tam pouze češtinu. Jestli je tohle, to co myslíš, tak tam mam jen čestinu v tom seznamu. menu/možnosti aplikace word/oblíbené/jazykové prostředí
Jakou verzi jsi zkoušel ms office 2003? mě totiž přijde, jakoby ty klávesy byly uplně ignorovány.
Tak jsem teď zkoušel, jestli to je způsobeno officema, nebo CROSSOVERem. ukazalo sem ze ani pspad nepobere háčky.. Takže problém bude nejspíš v nějaké chybějící knihovně v crossoveru
Ahoj, mam asi stejny problem s Outlook 2k7 pod crossover. Resim to tak, ze text napisu v nativnim editoru a potom copy-paste a cestina je na svete.
Michal
Měl jsem stejný problém se samotným 'wine'. Pomohlo aktualizovat na novější verzi. Je proto možné, že příští verze crossover už bude fungovat dobře (pokud v ní aktualizují wine ).
Smazání crossover a office 2007, a následná instalace wine 1.1.14 + office 2007, taky nepomohlo... nevím, čím by to mohlo být. locale mám nastavené vše na cs_CZ.utf8 a ve wordu to nevezme háčky.
Divné je, že po instalaci wine a office mi u exe souboru (u spouštěče v panelu) Microsoft Office 2007 Jazykové Nastavení, píše místo čárek čtverečky...
Jaké jsi to používal wine 1.1.14 ?
Hmm, zjevně jsem Vás mystifikoval. Je to naopak, na starším Wine bez problémů, nové zlobí. Moje konfigurace je:
Omlouvám se, ale nedošlo mi, že jsem v 10.3 Wine aktualizoval. Zmražení balíčků v 11.1 se zjevně stalo dříve, než jsem čekal...
Nejsem si moc jistý jestli je to verzí wine, já používám vždy ten nejnovější a háčky mi tam jdou pořád. Chyba bude možná v nastavení, ale možné je taky že záleží s jakou verzí wine se to nainstaluje a ne po jakou to pak běží.
Zkusím to vyřešit nakopírováním té chybějící knihovny z MS do toho crossover. Čirou náhodou mám namountovaný FS s xp, tak to zkusím nějak vyřešit. Jestli by mi mohl někdo prozradit, o jakou se přesně jedná knihovnu popřípadě jestli to tak pujde vyřešit, nakopírováním té knihovny, tak bych byl určitě moc rád. :) Jinak linux používám poslední dobou hojně, a moc se mi zamlouvá. Jen lituju toho, že jsem na jak říkajíc "Tučňáka", nepřešel dřív. Mám v bootu na desktopu archlinux a jsem nad míru spokojen.
Tiskni
Sdílej: