Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Zdravím Vás, prosím o radu, mám Debian 4, vyuzivam take webmin, nemuzu ted odesilat postu pres postfix, protoze mam malo misto na oddilu VAR, zbyva mi tam neco okolo 40MB místa, lze nějakým způsobem ubrat z nějakého oddílu místo a přidat na svazek /VAR napr. 1GB? Díky moc za informaci. Tom
Tezko psat radu, kdyz ani nenapisete, jaky pouzivate FS. Pokud pouzivate LVM, tak celkem bezproblemu. U vetsiny FS to sice lze, ale nemusi to probehnout vzdy bez komplikaci.
Omlouvám se, vypadla mi informace. Jedná se o EXT3
Hledejte informace okolo resize2fs. Doporucuji pred tim ale urcite udelat zalohu. Nemusi to vzdycky dopadnout ok.
Aha, tak to možná bude problém udělat zálohu Ale uvidím tedy, z ext3 určitě nejde nějak samo přeměnit formát na LVM, co? Zkusím jak píšete a radíte
Dám potom vědět jak jsem dopadl ;o)
Poradíte mi prosím jak udelat zalohu toho disku na jinou partition? tedy proste do jineho adresare? Pres WINSCP to urcite nepujde, protoze ztrtim vsechna prava a nastaveni chmodů. Díky moc za informaci
jde to dumpem, nebo dd a mužeš použít i ssh
např dd if=/dev/hda1 | ssh Tomiik@komp.doma "cat > zaloha"
Tohle spuštěno na stroji, odkud se zálohuje bude běžet dlouho, či déle, než to skončí a na tvém domácím stroji v home objeví soubor záloha, kde budou všecka data z hda1. dump je efektivnější v tom, že zálohuje pouze inody, dd totiž kopíruje i místo nealokované žádnýn souborem.
Je možno přidat i kompresi před odesláním ssh tunelem:
dd if=/dev/hda1 | bzip2 | ssh Tomiik@komp.doma "cat > zaloha.bz2"
Doufám, že jsem to napsal správně.
Ojjj, diky za informaci, ale bohuzel nejsem tak znaly, takze je to pro me nejak moc slozite, staci mi to dat do nejakeho jineho adresare treba na /home no a az bude rozdeleni hotovo, pretahnout to zpet ... (pokud by byl problem a o data bych prisel)
Nic moc na tom není. dd čte data z toho /dev/hda1 a posílá je přes rouru "|" programu bzip. který je komprimuje a přes rouru posílá ssh, které je posílá na určenou adresu, tentokráte po síti. no a jako parametr ssh je "cat > zaloha.bzip2", což se vykoná na tom cílovém stroji a když to tak nějak přeložím do češtiny, znamená to, že se vezmou ty poslané data a uloží se do zaloha.bzip
Lokálně to jde udělat dd if=/dev/hda1 of=/home/tomiik/zaloha.hda1
. Parametr if určuje vstup, of určuje výstup.
S dumpem ať poradí někdo jiný, ten jsem nikdy nezkoušel. dd má výhodu v tom, že se takto vytvořený image disku dá připojit pomocí mount -o loop
a nějak zkontrolovat, nebo použít skopírovaná data.
Pokud použiji příkaz:
resize2fs /dev/cciss/c0d0p9 100GB
vyskočí mi chyba
resize2fs 1.40-WIP (14-Nov-2006)
resize2fs: ĹĄpatnĂĄ velikost systĂŠmu souborĹŻ - 100GB
Možná by to chtělo kouknout do manuálu (man resize2fs), co se píše o parametru size:
The size parameter specifies the requested new size of the filesystem. If no units are specified, the units of the size parameter shall be the filesystem blocksize of the filesystem. Optionally, the size parameter may be suffixed by one of the following the units designators: ’s’, ’K’, ’M’, or ’G’, for 512 byte sectors, kilobytes, megabytes, or giga‐ bytes, respectively. The size of the filesystem may never be larger than the size of the partition. If size parameter is not specified, it will default to the size of the partition.
Takže možná zkusit resize2fs /dev/cciss/c0d0p9 100G
polin:~# umount -l /dev/cciss/c0d0p9
polin:~# resize2fs /dev/cciss/c0d0p9 100G
resize2fs 1.40-WIP (14-Nov-2006)
resize2fs: ZaĹĂzenĂ nebo zdroj jsou pouĹžĂvĂĄny pĹi pokusu otevĹĂt /dev/cciss/c0d0p9
Nemohu najĂt platnĂ˝ superblok systĂŠmu souborĹŻ.
Opravdu by bylo dobré číst tu dokumentaci:
man umount:
-l Lazy unmount. Detach the filesystem from the filesystem hierar‐ chy now, and cleanup all references to the filesystem as soon as it is not busy anymore. (Requires kernel 2.4.11 or later.)
Takže bez parametru -l by to pravděpodobně zahlásilo, že je filesystem používán a nelze odmontovat. Tedy je potřeba killnout příslušné procesy, zkusit je zjistit třeba přes
sudo lsof /dev/cciss/c0d0p9
Na /var jich bude spoustu, lepší by asi bylo přepnout do single user init 1 nebo nabootovat z liveCD.
Diky za informaci, bohuzel ja LiveCD nespustim, protoze je server cca. 400km vzdalen od mista, kde prave jsem ...
Resizovat /var za behu systemu muze byt hodne zajimave. Pred tim nez neco zacnete delat, tak mejte na pameti co vsechno /var pouziva. Nejbezpecnejsi je to delat pres boot jineho OS, u ext2/3 je to je temer jistota uspechu.
Myslím, že zvětšovat není velký problém. Proč se toho všichni tak bojí? Copak jsou ty nástroje tak zabugované? Zkoušel jsem to tedy asi jen jednou s reiserfs na mojem laptopu a pokud vím, o nic jsem nepřišel. Tedy jestli jsem o něco přišel, tak o tom nevím. A i tak si myslím, že je to dost bezpečné.
Zvětšoval si tak, že si z nějaké partitiony vzal část místa a přesunul na jinou? Můžeš mi prosím poradit jak ??? Díky moc
Můj případ byl jednodušší o to, že používám LVM. Víc se o LVM dočteš v nedávném článku.
V podstatě jde o to,
Celou tuhle proceduru by měl zvládnout gparted v grafice a bezpečně a docela automaticky. Po záloze to můžeš zkusit. BTW, pokud se bojíš o data, zálohuj si jak zmenšovaný, tak zvětšovaný FS. Ale jelikož je to server, kde mají data i cizí lidé, tak určitě zálohuješ alespoň týdně, že, takže tohle řešit nemusíme (: .
Na internetu dá určitě najít mnoho článků. Třeba http://www.howtoforge.com/linux_resizing_ext3_partitions. Nebo, přímo od zdroje: http://gparted.sourceforge.net/larry/tips/gfs.htm (http://gparted.sourceforge.net/documentation.php).
Jak je to s resizováním za běhu pomocí gparted nevím. reisize_reiserfs, pokud vím, umí za běhu pouze zvětšovat, zmenšovat umí jen při odpojeném fs. manuál k resize2fs se netváří tak, že by resize2fs zmenšovat za běhu neuměl.
Bod 3 není úplně nejlépe zformulovaný. Filesystémy totiž normálně začínají na začátku partition a tak když posunu začátek partition, měl bych posunout i začátek filesystému, jinak se to mount
u asi moc líbit nebude
Díky za informaci, ale já LVM právě nevyužívám Neměl jsem tehdy o tom ani tušení
Mám jen LINUX EXT3
Tiskni
Sdílej: